Bismil merkez ve köylerinde onlarca ev ve dükkân sular altında kaldı. Vatandaşlar herhangi bir can kaybının yaşanmamasına sevinirken, maddi açıdan yaşanan büyük zarar nedeniyle üzgünler. Bismil'in büyükleri ise, hayatları boyunca bu kadar yağış görmediklerini söylüyorlar.

İlgili kurumlar sel ve su baskınları için alarma geçti, ancak yardım alamayan birçok aile, kendi imkanlarıyla evlerini, iş yerlerini ve ahırlardaki sel suları ile çamuru boşaltmaya çalışıyor. 

Türkiye Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine göre, Diyarbakır'da  hava durumu ayın 21'inden itibaren normale dönecek.

"ÖMRÜMDE BÖYLE BİR YAĞMUR GÖRMEDİM"
Bismil’de yaşayan 90 yaşındaki Hacı Nuri Demircan şunları söyledi; "90 yaşıma girdim ama geçen geceki gibi yağmur ömrümde görmedim. Evet hiçbir şeyimiz kalmadı. Hepsi selle gitti."

Dicle Üniversitesi’nde 90’a yakın engelli eğitim görüyor Dicle Üniversitesi’nde 90’a yakın engelli eğitim görüyor

Zeliha Demircan da selin oluştuğu ana ilişkin şunları anlattı: "Kapıyı kapattım, sofraya koştum. Sofrayı aşağı ittim, harıl harıl su akıyordu. Bu sabaha kadar da sel sularının akışı devam etti. Gözüme bir damla uyku girmedi.”

Selde herhangi bir can kaybının olmaması bir nebze olsa da teselli sağlıyor. Şu anda bir yanda yağış devam ediyor, diğer yanda sivil koruma ve DİSKİ ekipleri mahalle mahalle dolaşarak sel suyunun zarar verdiği evlerde kil ve çamurları temizliyor. DİSKİ (Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi) Batman şube başkanı da "her şey kontrolümüz altında. Her yeri tahliye ettik. Bahçeleri boşaltıyoruz. Şu anda herhangi bir sorunumuz yok" dedi.

“PERİŞANIZ”
Selde zarar gören başka bir vatandaş “Samanımız sırılsıklam oldu. Ne torbalara koyabiliyoruz, ne de tandıra. Perişanız” şeklinde yaşadıklarını anlattı.

Sel mağduru Mehmetşah Koluman ise kimsenin yardımlarına gelmediğini, temizliği kendi imkanlarıyla yaptıklarını söyledi.

Salime Demircan da şunları söyledi: "Yağmur yağdığını saat 01.30’da fark ettim. Işığı açtığımda suyun buraya kadar gelmiş olduğunu gördüm. Kapıyı açtık. Evin arka kısmının suyla dolduğunu gördük. Bütün eşyalarımız ıslak. Daha önce hiç böyle bir sağanak yağmur görmemiştim. Bütün eşyalarımız gitti." (Rudaw)