Diyarbakır’da, gençlere yönelik “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençlerin (NEET) İşgücüne Katılımı Önündeki Sorunlar ve Kısıtlar Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştay çerçevesinde gençlerin NEET olma potansiyelinin en yüksek olduğu bölge illerinde ve Diyarbakır’da ne eğitimde ne istihdam olan genç nüfusu, işgücüne katılımda karşılaştıkları sorunlar ve kısıtlar oluşturulan tartışma masalarında katılımcılar tarafından değerlendirildi ve raporlandı.

“DİYARBAKIR’DA GENÇLERİMİZ İŞ BULMAKTA ZORLANIYOR”
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, “Gençlerimiz bölge ekonomisinin gelişimi için en büyük potansiyelimiz. Ancak bu potansiyeli nitelikli insan kaynağına dönüştüremiyoruz. İşletmelerimiz personel arıyor, gençlerimiz iş bulmakta zorlanıyor. Aradaki beceri uyumsuzluğunu gideremiyoruz. Gittikçe daha çok gencimiz kalıcı işsiz dediğimiz NEET sınıfına giriyor ve göç ediyor. Bölgemiz illeri ve Diyarbakır gençlerin NEET olma potansiyelinin en yüksek olduğu yerler. Bu durum çok acil önlemler gerektiriyor” dedi.

Diyarbakır’da ulaşım zammı ne zaman başlayacak? Diyarbakır’da ulaşım zammı ne zaman başlayacak?

KAYA: BUGÜN İŞTE BUNLARI TARTIŞMAK İSTİYORUZ
Üretim yapılması için nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyduklarını ifade eden Kaya, “Bugün kurumlarımızı, belediyelerimizi, STK’larımızı ve gençlerimizi bir araya getirdik. Bu alanda daha çok çalışmamız lazım. Biz işletmelerin beklentileri ile gençlerin beklentileri uyuşmuyor. Bizlerin üretim yapması için de nitelikli insan kaynağına ihtiyacımız var. Bunu nasıl oluştururuz? Gençler nasıl istihdama katılır ya da iş kurar? Nerede tıkanıyoruz? Neden gittikçe NEET nüfusu artıyor? Elbette yapısal sorunlar ve genel sorunlar var. Ama yerelden yapabileceklerimiz de var. Bugün işte bunları tartışmak istiyoruz” diye konuştu.

NEET NEDİR?
NEET (Not in Education, Employment, or Training), "Öğretimde, İstihdamda veya Eğitimde Değil" anlamına gelen bir kısaltmadır.

Kaynak: İHA