HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Faruk Dinç, seçim çalışmalarına halk ziyaretlerinde bulunarak başladı. Esnafın ve vatandaşları dinleyen Dinç, seçilmesi halinde gerçekleştireceği projeleri anlattı.

Amedspor gol oldu yağdı liderliği kaptı! Amedspor gol oldu yağdı liderliği kaptı!

“DİYARBAKIR SAHİPSİZ”
Diyarbakır’ın sahipsiz olduğunu dile getiren Dinç, “Bu memleket gerçekten güzel bir memleket. Biz bu değerlerimizle barışık bir şekilde bu memlekete hizmet etmek istiyoruz. Kayyum gelmiş, onlar da maalesef bir taş üstüne taş koymamış. Toplumun bu konuda çok şikayetleri var. Tramvay ile ilgili bu da sonuçta onların problemlidir. Bizden 150 kilometre uzaklıktaki Elazığ’da 6 yıl önce şehir hastanesi yaparsın. Burası büyük bir şehir. Sadece Diyarbakır'a değil çevre iller ve hatta Irak'tan bile insanlar bizzat gelip burada tedavi oluyor. Batıda İstanbul neyse doğuda da Diyarbakır aynı şekilde bölgenin merkezidir. Ama Diyarbakır bu konuda hak ettiği değeri bulamamış. Bunun asıl sebebi de maalesef Diyarbakır sahipsizdir.” dedi.

“TRAMVAY PROJESİ ANİMASYONDA KALDI”
Diyarbakırlılara birçok vaatte bulunup herhangi bir hizmet yapmayan yöneticileri eleştiren Dinç, HÜDA PAR belediyeciliği denilince insanların aklına hizmet gelir. Hizmetten bahsedeceğiz. Normalde Dağkapı’dan Araştırma Hastanesi’ne kadar gidecek bir tramvay projesi ‘ete kemiğe büründü’ dediler. Nokta nokta belirlediler, animasyonlarını izlettir ama animasyonda kaldı. Artık biz animasyonları izlemek istemiyoruz. Somut bir şekilde bu topluma hizmet eden belediye başkanları istiyoruz. Sadece çakarlı, VIP araçlarla gelen belediye başkanları değil, yalın ayaklarla gelen onları kapıda karşılayan başkanlar istiyoruz. Diyarbakır’ın en büyük sorunu sahipsizliktir. Şehir Hastanesi yapılacak dendi. 2015-16 da kararı alındı şu an 2024’teyiz halen ortada hastane yok. O zamanki bir hastaneye verilecek parayla Bugün 10 hastanelik para veriyorsun o hastaneyi yapamıyorsun. Bu basiretsizce yönetime sessiz mi kalacağız? Yok. Nasıl düzelteceğiz? Vallahi bağırarak, çağırarak düzelmez bu işler. Biz, buradaki sağlam idarecilerimizi seçerek bu sıkıntıları gidermiş olacağız.” dedi. 

“DİYARBAKIR’IN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİ UYUŞTURUCU”
Diyarbakır’ın en büyük sorunlarından olan uyuşturucu ile ilgili konuşan Dinç, “Biz diyoruz ki gençlerimizi kaldırım taşlarına kurban etmeyin. Her seçim döneminde bu kaldırımları alıp yıkıp tekrardan yapıyorlar. Birine ihale veriyorlar, birine peşkeş çekiyorlar, belki biraz da toplumun gözünü boyuyorlar. Biz diyoruz ki, o kaldırım taşlarına verdiğiniz parayla hani yatırım proje diyorsunuz ya, bir tavuk çiftliğini bile açsanız bu tavuk çiftliğinde bir istihdam sağlanmış olur. Burada gençler işsizdir. Gençler işsizlikten dolayı gidip uyuşturucuya bulaşıyor. Bugün işi olan, eşi olan, huzurlu yuvası olan gider uyuşturucu kullanır mı? Kullanmaz. Ben geldim, buralardaki metruk evleri gezdim. Buradaki sıkıntıları da gördüm. Sadece bir kaldırım taşı için harcanan parayla bu çiftlikler açılsa belki Diyarbakır’ın çoğu genci bu sıkıntıdan kurtulur.” ifadelerini kullandı.

Haber: Ejder Ediz IŞIK

Editör: Mücadele Gazetesi