Diyarbakır'da havaların soğuması ile vatandaşlar, bitkisel çözüm sunan aktarlara yönelmeye başladı.  Kışlık özel karışım çaylarından, otlara kadar yöresel ürünlerin satıldığı aktarlar, kış hastalıklarından korunmak ve kışı daha rahat geçirmek isteyenlerin ilk durağı haline geliyor. Özellikle Diyarbakır’ın çevre köylerinden gelen nane, ıhlamur, papatya, yaproz, pekmez, pestil gibi ürünler ilgi görüyor.

Diyarbakır’da uzmanı açıkladı: Sayısı artıyor Diyarbakır’da uzmanı açıkladı: Sayısı artıyor

VATANDAŞLAR DOĞAL ÜRÜNLERİ TERCİH EDİYOR

Merkez Sur ilçesinde aktarcı olan Mehmet Karakoç, “Havaların serinlemesi ile bizler de kışlık çaylarımızı, otlarımızı ve diğer ürünlerimizi getirmeye başladık. Özellikle özel karışımlı çaylar, cevizli sucuk ve pestillere rağbet çok fazla. Bizler de özellikle kuru öksürük için kış çaylarını ve pekmez tavsiye ediyoruz. Vatandaşlar da hastalıklardan korunmak için bu doğal karışım çaylara rağbet ediyor.

DİYARBAKIR’DA AKTAR FİYATLARI

Geçen seneye oranla fiyatlarda diğer ürünler gibi bir artış var. Geçen sene 35 liraya sattığımız 200 gramlık bir bitki çayının fiyatı şu an 65 lira. Zerdeçal, ıhlamur gibi baharatlarda da fark edilir bir artış var. Bu baharatlar yurt dışından geldiği için fiyat farkı oluyor. Geçen sene Ihlamurun kilosunu 300 liradan verirken şimdi 500 liraya kadar, tarçın 150 lira 200 liraya, Zerdeçal 100 200 liraya kadar çıktı. Geçen sene bu zamanlarda daha fazla müşteri geliyordu. Bitkisel ürünleri göre vermiyoruz. Doktor tavsiyesi ile veriyoruz özel karışımları. Teşhisi doktorlar koyar biz de bu doğal ürünleri veririz. Vücuda bir zararı yok bu ürünlerin. Vatandaşlar da artık daha bilinçli. Doğal ürünleri antibiyotik yerine tercih ediyorlar” diye konuştu.

BİTKİLER DİYARBAKIR KÖYLERİNDEN GELİYOR

Kışlık baharatların çevre köylerden geldiğini söyleyen bir aktarcı ise şöyle konuştu;

“Yıllardır aktar işiyle uğraşıyorum. Çaylar ve pestiller bu sene daha pahalı. Ihlamur, yarpoz, papatya, nane, kekik gibi ürünlerin çoğu bize Diyarbakır’ın çevre köylerden geliyor. Kadınlar köylerde bunları yazın toplayıp kurutuyor. Sonra bu mevsimlerde bize satıp aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Bu bitkiler hem onların bir dönem geçim kaynağı oluyor. Hem de biz doğal ürünlere ulaşmış oluyoruz. Halkımız bu ürünleri seviyor. Diğer ürünlerde olduğu gibi bunlarda da fiyat artışı oldu tabi. Geçen sene bu zamanlarda biraz daha iyiydi satışlarımız. Bunlar da besleyici. Ve vücut direncini artırıyor. Fiyatlar geçen seneye oranla arttı tabi. Vatandaşın alabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Müşteri oranı daha tam artmadı ama soğukların tam başlamasıyla bir hareketlilik bekliyoruz.”

Haber: Remziye ÇELİK