Diyarbakır'ı nasıl etkileyecek? Diyarbakır'ı nasıl etkileyecek?

Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü olarak atanan Dr. Bahadır Opus, yeni görevine başladı. Opus, Konya Selçuk Dini İhtisas Merkezi eğitim görevlisi olarak görev yapıyordu.

BAHADIR OPUS KİMDİR?
1989 Yılında Mersin'in Tarsus İlçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Tarsus'ta tamamladı.
2011'de Tarsus’a bağlı Sandal Köyünde imam-hatiplik vazifesine başladı. Daha sonra Çorum’un Sungurlu İlçesine bağlı Gökçeköy'de 2013 yılına kadar imam-hatiplik görevine devam etti.

2013 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merk

ezini kazandı. Burada kursiyerken 2014 yılında açılan vaizlik sınavını kazanarak ihtisas eğitimine vaiz olarak devam etti.

2016 yılında Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezinden mezun olup Yozgat İli Boğazlıyan İlçesinde vaiz olarak görev yapmaya başladı.

2017 yılında Hatay İli Kumlu İlçe Müftüsü olarak atandı. İlçe müftülüğü görevini yürütmekteyken girmiş olduğu sınavda başarılı olup Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezine eğitim görevlisi olarak atandı.

Burada görevini sürdürmekteyken Diyanet İşleri Başkanlığı'nın onayı ile 2024 tarihinde Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü olarak atanmıştır.

Akademik alanda 2016 yılında Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Hadis alanında “Ahmed b. Hanbel’in Müsned’ine Yönelik Tenkitlerin Değerlendirmesi” konulu teziyle yüksek lisansını, 2020 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Hadis Anabilim dalında “İbn Receb el-Hanbelî’nin Hadis Şerhçiliği (Fethu’l-Bârî Örneği)” tez konusuyla doktora eğitimini tamamladı. İyi düzeyde Arapça bilen Bahadır Opus evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yayınlanmış Eserler
1. İbn Receb el-Hanbelî'nin Hadis Şerhçiliği (Fethu'l-Bârî Örneği), Kitabî Yayınları, 2022. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi