Daha önce merkez Sur ilçesindeki tarihi surların restorasyon çalışması ile İçkale’de Amida Höyük’teki arkeolojik kazılarda bulunan içme suyu şebekesinin bir kısmı daha Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü altyapı çalışmasında gün yüzüne çıktı.

DİSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, merkez Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’ndeki Lice Afet Evleri civarında içme suyu şebekesi için altyapı çalışması yürüttüğü sırada, 1543’te inşa ettirilen ve 1930’a kadar halkın su ihtiyacını karşılayan içme suyu şebekesine rastladı.

BULUNAN TARİHİ SU KANALI İÇİN ÇALIŞMALAR DURDURULDU

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, kanalı koruma altına alarak ilgili yerlere resmi bildirimde bulunduklarını ifade etti.

Yaptıkları araştırmada “Ab-ı Hamravat” adlı kanalın 480 yıllık geçmişinin bulunduğunu tespit ettiklerini bildiren Tutşi, şöyle konuştu:

“Kanuni Sultan Süleyman, burada geldiğinde Diyarbakır’ın içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere su kanalının yapılması talimatını veriyor. Bu kanalın da o tarihi eserler içerisinde yer almasını ve turizme açılmasını bekliyoruz. Yaklaşık 500 yıllık bir kanaldan bahsediyoruz ve hala çok iyi durumda. Su kaybı olmasın diye kanalın düzgün işlemesi açısından harika bir işçilik var. Bunun gün ışığına çıkartılması ve turizme kazandırılmasına ilişkin ilgili birimler çalışacaktır.”

“HAMRAVAT SU KANALI, DİYARBAKIR’IN TURİZMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Dicle Üniversitesi (DÜ) Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yıldız da DİSKİ ekiplerince tespit edilen kanalın Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıldığını söyledi.

Şebekenin yapımının 1543 yılında tamamlandığını ve yaklaşık 14 kilometre uzunluğunda olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle dedi:

“Kanuni Sultan Süleyman, bu kanalı kendi malıyla yapıyor. Osmanlı belgelerine baktığımızda kanalın adı Ab-ı Hamravat olarak geçer. Hamravat suyu, Diyarbakır için önemli bir su kaynağıdır. Günümüzde de modern borularla şehre dağıtılıyor.”

Bulunan su kanalının geniş olduğunu belirten Yıldız, taştan yapılan kanalın kenarları ve altının suyun sızmasını engellemek amacıyla sıvandığını anlattı.

Yıldız, “Yıllarca Diyarbakır halkını besleyen Hamravat suyu kanalının bulunması, bizim için önem arz ediyor.” Dedi.

İçkale’deki Artuklu Sarayı kazısı kapsamında yaptıkları çalışmalarda “Alay Meydanı” olarak adlandırdıkları kısımda Hamravat suyunun İçkale’ye geldiğini gösteren künklere rastladıklarını, su kaynağının İçkale’den farklı bölgelere dağıtıldığını belirlediklerini anlatan Yıldız, “Hamravat Su Kanalı, Diyarbakır’ın turizmi için çok önemli. Şu anda kısmen ortaya çıkartıldı ancak Müze Müdürlüğü denetiminde yapılacak kazılarla kanalın büyük bir kısmının ortaya çıkartılması da önem arz ediyor” dedi.

Dicle Üniversitesi’nde 90’a yakın engelli eğitim görüyor Dicle Üniversitesi’nde 90’a yakın engelli eğitim görüyor

Haber: Halide GÜNEŞ