Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Camisi’nde düzenlenen Program, Reis-ul Kurra Vekili Diyarbakır Diyanet Akademisi Müdürü Fatih Çatmakaş’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açılış Konuşmasını İl Müftüsü Lütfü İmamoğlu yaptı. Kur’an Kursu Öğreticilerine, Ailelerine ve Hafızların yetişmesinde emeği geçenlere teşekkür eden İl Müftüsü İmamoğlu, “Müslümanlar kuranın öğrenilmesini, öğretilmesini ezberlenmesine ve anlaşılmasına büyük önem vermiş bu sebeple hafızlık İslam’ın İlk yıllarından itibaren kesintiye uğramadan günümüze kadar devam etmiştir.”

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ise “Peygamber efendimiz: sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerimi öğrenen ve öğretendir buyurmuştur. Bu kardeşlerimiz Kur’an-ı Kerimi öğrenmiş, öğrenmekle kalmayıp tamamını ezberlemişlerdir. İnşallah hayatları boyunca da isteyenlere de öğreteceklerdir. Böylelikle Peygamber efendimizin de ifade ettiği gibi en hayırlı kişi olmak en hayırlı işi yapmak yolunda da adım adım ilerleyeceklerdir kardeşlerimiz” dedi.

Günün anlan ve önemine dair bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı şunları belirtti: “Sevgili Hafızlar Kur’an’a bağlandıkça unutmayın Allahu Teala sizleri yüceltecektir. Hem bu dünyada yüceltecektir hem de Allah’ın izniyle ahirette yüceltecektir. Kıymetli hafızlar bundan sonraki ilim yolculuğunuz Arapça, dini ilimler, ilahiyat fakültesi ve ileriye dönük olmalıdır. Hafızlarımızı tebrik ediyor anne ve babalarına teşekkür ediyorum. Zor bir süreçten sonra bu noktaya geldiler ve bu hafızlarımızı yetiştiren hocalarımıza da teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Resi-ul Kurra Vekili Fatih Çatmakaş’ın yaptığı duanın ardından protokol tarafından öğrencilere belge ve hediyeleri takdim edilerek tören sona erdi.

Merasime Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, üst düzey bürokratlar, bölge müftüleri, kanaat önderleri, din görevlileri ile vatandaşlar katıldı. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi