Diyarbakır’da 67 imzacının yer aldığı Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nun “İşyerlerine Yönelik Eylemleri Kabul Etmiyoruz” başlıklı açıklaması şöyle: “Kentimizde bulunan özel işletmelere, İsrail'i protesto gösterileri adı altında bazı grupların tekbir getirilerek ve sloganlar atılarak girdiği, işyerinde bulunan başta çocuklar olmak üzere insanların büyük bir panik ve korku ile kaçıştığı görüntüler kamuoyuna yansımıştır.

Diyarbakır’da uzun süreli kesinti! 23 Temmuz DİSKİ su kesinti listesi Diyarbakır’da uzun süreli kesinti! 23 Temmuz DİSKİ su kesinti listesi

“KOLLUĞUN BİR MÜDAHALESİNİN OLMADIĞI ANLAŞILMAKTADIR”
Yakın zamanda gerçekleşen bu ve benzeri eylem ve saldırılar konusunda defalarca sağduyu çağrısı yapılmış ve yetkililerin de önlem alma gerekliliği ısrarlı şekilde ifade edilmiştir. Ancak görüntülerden ve görgü tanıklarının beyanlarından da anlaşılacağı üzere, önleyici bir tedbir alınmadığı gibi kolluğun göstericileri engellemeye yönelik bir müdahalesinin olmadığı anlaşılmaktadır.

“KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR”
Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının, suç teşkil edecek şekilde özel işletmelere girerek/ saldırarak, zarar vererek ve işyerlerinde bulunan insanlarda korku ve panik yaratarak kullanılmasını kabul etmek mümkün değildir.

“BENZERİ EYLEMLERİ KINIYOR”
Diyarbakır'da bulunan ve aynı zamanda Kent Koruma ve Dayanışma Platformu'nun bileşeni olan imzacı STK, iş, meslek ve emek örgütleri olarak; her yönüyle toplumda korku ve paniğe sebep olan bu ve benzeri eylemleri kınıyor, bir kez daha herkesi sağduyulu davranmaya, kamu görevlilerini de gerekli önleyici tedbirleri almaya ve adli süreçleri başlatmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Haber Merkezi