İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 770’inci haftasını Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdi. Eylemde, gözaltında zorla kaybedilenlerin ve faili meçhul saldırı sonucu katledilenlerin fotoğrafları taşındı.

Bu haftaki eylemde 13 Kasım 1994'te gözaltında kaybettirilen Ali Tekdağ'ın akıbeti soruldu. Eylemde Tekdağ'ın eşi Hatice Tekdağ ile kardeşi İffet Mutaş da yer aldı.

Tekdağ'ın kaybedilme hikâyesini İHD Şube Yönetim Kurulu üyesi Jiyan Ormanlı paylaştı.

Evli ve 7 çocuk babası Tekdağ'ın, Diyarbakır merkezde pastane işletmecisi olduğunu söyleyen Ormanlı, "1982'de Demokrasi Partisi (DEP) üyesi olan Ali Tekdağ, 'örgüt üyesi olma' iddiasıyla gözaltına alınarak, sıkıyönetim komutanlığına bağlı Diyarbakır 5 No’lu Hapishanesinde tutulur. Uzun süre tutuklu kalan Tekdağ, 1985'te tahliye olur. Sürekli bir şekilde evi basılan ve takip edilen Tekdağ, ailesi ile birlikte İzmir'e taşınır. Ancak belli bir süre sonra tekrar Diyarbakır’a döner. Yine baskı ve tehditlere maruz kalır" dedi.

Diyarbakır’ın kültürel mirası tanıtılacak Diyarbakır’ın kültürel mirası tanıtılacak

Ali Tekdağ'ın kardeşi Mehmet Tekdağ'ın da 12 Şubat 1993'te faili meçhul saldırı sonucu katledildiğini iddia eden Ormanlı, "Ali Tekdağ, hapishaneden tahliye olduğu 1985 yılından kaybettirildiği 1994 yılına kadar 19 kez gözaltına alınır. Birçok gözaltı sırasında ağır işkencelere maruz kalır. 13 Kasım 1994 tarihinde eşi Hatice Tekdağ ile alışveriş yapmak üzere gittiği Dağkapı semtinde gözaltına alınan Ali Tekdağ'dan bir daha haber alınamaz" dedi.  Açıklama oturma eylemiyle sonlandırıldı. (Haber Merkezi)