Merkez Sur İlçesi İskender Paşa Mahallesi’nde bulunan ve 8 mahallenin ortak kullandığı İskender Paşa Aile Sağlık Ocağı hasarlı olmadığı halde yıkım kararı verildi. Vatandaşlar yıkıma tepki gösterirken, Sağlık Müdürlüğünden açıklama yapıldı. İşte detaylar…

GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI MALİYETİLİ 
6 Şubat Maraş merkezli depremlerde Diyarbakır’da birçok bina yıkılırken birçok binada ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle yıkılma kararı alındı. Sur ilçesinde bulunan İskender Paşa Aile Sağlık Ocağı ise deprem yönetmeliğine uygun olmaması ve güçlendirilmesinin gerektiği tespit edilmiş ancak güçlendirme çalışmasının maliyeti yüksek olduğu için yıkım kararı alındı.

8 MAHALLE BU SAĞLIK OCAĞINI KULLANIYOR 
Yıkım kararını duyan mahalleli yetkililere tepki göstererek şu ifadeleri kullandı; “Bizim tek sağlık ocağımızı yıkmaya hakları yok. Burada 8 mahalle bu sağlık ocağını kullanıyor. Yetkililer hasarlı olmadığını söylediği halde neden halen yıkım kararı alıyorlar anlamadım. Burada bir sürü insan tedavi görüyor. Burası yıkılırsa biz nereye gideceğiz. Bu çevrede sadece bu sağlık ocağı vardır. Yıkılarsa mahalleli perişan olur. Bir sürü yaşlı ve hasta vatandaşlarımız burada tedavi görüyor. Güçlendirme çalışması maliyeti yüksek olduğu için yıkılma kararı alındı. Biz yıkılmasını istemiyoruz. Sağlık Bakanlığı’ndan rica ediyoruz. Lütfen Sağlık ocağımızı yıkmayınız bizim evimiz barkımızda orası. Bütün mahalle yıkılmasını istemiyor. Güçlendirme çalışmasını talep ediyoruz” dedi.

DİYARBAKIR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “06.02.2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında Müdürlüğümüze ait hizmet binaları, İlimiz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce incelenerek hasar tespit çalışmaları yapılmış; Ağır, orta, az hasarlı ve hasarsız yapılarımız belirlenmiş olup ağır ve orta hasarlı hizmet binalarımız Müdürlüğümüz tarafından tahliye edilmiştir.

Bakanlığımız Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünün talebi doğrultusunda Müdürlüğümüz tarafından ilimizdeki hizmet binaları için tarama testleri tekrar yapılarak çıkan rapora göre işlem tesis edilmiştir.
İlimiz Sur İlçesi İskenderpaşa Aile Sağlığı Merkezi hizmet binasının; İlimiz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce yapılan değerlendirmeler sonucunda hasarsız olduğu tespit edilmiş, Müdürlüğümüz tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda da deprem yönetmeliğine uygun olmaması ve güçlendirilmesinin gerektiği tespit edilmiştir.

Bina güçlendirmesinin ekonomik görülmemesinden dolayı Valiliğimiz Başkanlığında kurulmuş olan “Sağlık Yapıları Yıkım Değerlendirme Komisyonu”nca binanın yıkım kararı alınmıştır.”

Amedspor Mesut Bakkal ile kaybetmiyor Amedspor Mesut Bakkal ile kaybetmiyor

Haber: Abdullah AKYOL

Editör: Abdullah Akyol