Diyarbakır'da en fazla kullanılan soyadı belli oldu! Diyarbakır'da en fazla kullanılan soyadı belli oldu!

Diyarbakır'da berber, kuaför ve güzellik salonları artık haftada 6 gün çalışacak. Valiliklerce belirlenen günlerde kapalı olmadığı tespit edilen iş yerlerine idari yaptırım uygulanacak. Diyarbakır'daki esnaflarda bu duruma tepki gösterdi.

“HAFTANIN BİR GÜNÜ KAPALI OLMASI BİZLERE ZARARDIR”
Ticaret Bakanlığı, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulamasının bugün (1 Temmuz) itibarıyla yürürlüğe girdiğini ifade etti. Diyarbakır'da ki berber ve kuaförler duruma tepki göstererek şu ifadeleri kullandı: "Zaten ekonomik sıkıntılar yaşıyorduk bu durum bizi daha çok zorlayacaktır. Haftanın bir günü kapalı olması bizlere zarardır. Bir sürü işçi çalışıyor. Kira, elektrik, su, işçilerimizin parası haftanın 7 günü açık olmamıza rağmen günümüzü zor kurtarıyoruz. Bunun zorunlu olmaması gerekiyordu. Bakanlığın aldığı bu karar bizleri çok zorlayacaktır"

BAKANLIK AÇIKLADI
Devam eden süreçte kapalı olunacak günün, her ilin sektörel yapısı ve işletme profili ile tüketici tercih ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak valilikler tarafından belirlenebilmesi amacıyla sektörün geniş katılımının sağlandığı çalışmalar yürütüldüğüne ve bu çalışmaların tamamlandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu doğrultuda, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek ve bu işletmelerin valilikler tarafından belirlenen günlerde kapalı olmadığının tespiti halinde Bakanlığımızca idari yaptırım uygulanacaktır."

Muhabir: Abdullah AKYOL