Diyarbakır’da uzun yıllardır yapılması beklenen tramvayın (Hafif Raylı Sistem Projesi) animasyon filmi ortaya çıktı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, Dağkapı-Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi arasında 2016 yılından bu yana hizmete sunmayı planladığı tramvay hattı 14.1 kilometre uzunluğunda ve 23 istasyondan oluşacaktı. Günlük yaklaşık 74 bin 342 yolcu taşıyacak hafif raylı sistemin güzergâhı boyunca 23 zemin araştırma sondajı yapıldı. Büyükşehir'in tramvay için belirlediği güzergâhta yapılacak zemin etüt çalışmaları sonucunda, zemini kötü durumda olan yerlerde güçlendirme çalışmaları başlamıştı.

Diyarbakır’da kaç otobüs durağı var? Diyarbakır’da kaç otobüs durağı var?

DTSO ÖDENEK GELDİ DEDİ, BÜYÜKŞEHİR YALANLADI
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, geçtiğimiz günlerde tramvay için Büyükşehir'e 2023 yılında 642 milyon lira ödenek geldiğini fakat bu ödeneklerin hiçbirinin proje bile yapılmadan geri gittiğini söylemişti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise Kaya’nın iddiaları üzerine açıklama yaptı ve iddiaları yalanladı. DTSO ise bu kez bakanlığın yaptığı ödeme belgelerini paylaştı.

DİYARBAKIR’DA TRAMVAY DURAKLARI
İşte Diyarbakır’da yapılması planlanan tramvayın durak güzergâhları şöyleydi: Fiskaya, Dağ Kapı, Çift Kapı, Anıt Park/Valilik, Ofis, Koşuyolu Parkı, Batıkent, Bayramoğlu, Tesisler, 15 Temmuz Şehitler Parkı, Millet İlköğretim Okulu, Medya Kavşağı, Diclekent Villaları, Metropol Kavşağı, Dünya Kavşağı, Organik Pazar, Aşık Veysel Özel İÖO, Mezopotamya Blv., Maliye Konutları, TOKİ Sosyal Konutları, Lalegül Blv., Memursen TOKİ ve Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Haber: Fatih SURUÇ

Editör: Fatih Suruç