İsrail’in Gazze saldırılarını protesto etmek isteyen farklı guruplar, Diyarbakır’da bulunan Burger King ve Starbucks işletmelerinde eylem ve baskın düzenlendi. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Barosu; “Son günlerde kentimizde bir kısım özel işletmelere İsrail’i protesto gösterileri kapsamında bazı gruplar tarafından girildiğine ve işyerlerinde bulunan insanların büyük bir korku ve endişeyle işyerlerinden kaçmak zorunda kaldıklarına dair görüntüler kamuoyuna yansımıştır.

Diyarbakır Barosu yıllardır ifade özgürlüğünü savunmakta ve bu hakka yönelik her türlü müdahaleye  karşı mücadele etmektedir. Toplantı ve gösteri hakkı kapsamında herkesin önceden izin almaksızın barışçıl toplanma ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına saygı duymakla birlikte, bu hakkın iş yerlerine girilerek burada bulunan insanlar üzerinde korku ve paniğe sebebiyet verecek şekilde kullanılmasını asla kabul etmiyoruz. 

Diyarbakır’da zorunlu kesinti olacak! Sular ne zaman, saat kaçta gelecek? Diyarbakır’da zorunlu kesinti olacak! Sular ne zaman, saat kaçta gelecek?

Diyarbakır Barosu olarak bu ve benzeri eylemlere  karşı olduğumuzu bir kez daha belirtiyor; şiddet içerecek olaylarının meydana gelmemesi, yaygınlaşmasının önlenmesi ve yaşanabilecek her türlü olumsuz durumun önüne geçilmesi için öncelikle herkesi sağduyulu davranmaya davet ediyor, yetkililerden de gerekli önlemleri almalarını bekliyoruz” denildi.

Kaynak: Bülten