Sempozyum açılış programına Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Vekili Abdullah Çiftçi, Sur Kaymakamı Asım Solak, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mine Baran, yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

KARAKOÇ: DİYARBAKIR İÇİN ÖNEMLİ VE FAYDALI OLACAK

Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç, “Dünya, enerji kaynaklarını yitirmeye başladığı bir süreçte Diyarbakır, en önemli doğal kaynaklarımızdan biri olan toprak konusunda önemli bir organizasyona ev sahipliği yapıyor” diyerek 10. Uluslararası Kerpic’23 “Gain Information From The Traditional Earthen Architecture”  konulu sempozyumuna katılan hem yurt dışından hem de ülkemizin çeşitli üniversitelerinden alanında uzman akademisyenleri ağırlamaktan mutluluk duyduğunu,  sempozyumun Diyarbakır için önemli ve faydalı olacağını söyledi.

ÇİFTÇİ: İNSANLIĞIN VAR OLDUĞU TOPRAKLARDAYIZ

Vali Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Vekili Abdullah Çiftçi, “İnsanlığın var olduğu topraklardayız. Dolayısıyla insanlık adına mimarlık adına ne varsa burada. Buradan yeniden dünyaya mesaj vermek önemli” dedi.

FOTOĞRAF SERGİSİ

Açılış konuşmalarını ardından Fotono21 ve Kefsa Fotoğraf Derneği’nin “Anadolu’nun Kerpiç Evleri” konulu fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleşti.

Sempozyum iki gün boyunca sunumlar ile devam edecek. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi