Güneydoğu’da kavurucu sıcaklarla birlikte son 10 gün içinde gerek yerleşim yerleri, gerekse kırsal bölgede ekili buğday tarlaları ile hasadı tamamlanmış arazilerde çıkan yangınlar sabotaj şüphelerini de artırdı... Geçen yıl Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde iki aile arasında ekili buğday tarlalarının hasadıyla ilgili çıkan silahlı çatışmada 9 kişi ölmüş, 4 kişi de yaralanmıştı.

Diyarbakır’da 1 gün süreli işçi alımı ilanı! Diyarbakır’da 1 gün süreli işçi alımı ilanı!

Diyarbakır Ve Mardin'de Yangın Felaketi! 5 Ölü, 10’U Ağır 44 Yaralı

Sözcü’nün haberine göre, Güneydoğu’daki arazilerin birçoğunun bölgedeki aşiretler arasındaki husumetlere bağlı anlaşmazlıklardan dolayı yakılma ihtimali nedeniyle adli makamlarca geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

SAVCILIK İFADE ALACAK
Anız yangını denilerek kayıtlara giren birçok arazinin bilinçli olarak husumetli taraflarca ateşe verilmiş olabileceği ihtimalini değerlendiren savcılık jandarmaya verdiği talimatla yangınların nedenini ve arazi sahipleri ile arazi sahiplerinin husumeti bulunan tarafların ifadelerine başvurulmasını istedi. 

Diyarbakır’da ‘Anız Yangınlarıyla Mücadele Timi’ kuruldu.
 
YANGINI SÖNDÜRMEK İSTERKEN YANARAK ÖLDÜLER
Son olarak Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı İlçeleri arasında kalan kırsal bölgedeki Köksalan, Yazçiçeği, Yücebağ ve Yetkinler köylerinde henüz bilinmeyen bir nedenle eş zamanlı çıkan arazi yangını kısa sürede rüzgarında etkisiyle geniş bir alana yayıldı. Yangına müdahale etmek isteyen köylüler kendi imkanlarıyla araziye yönelince alevlerin arasında kaldı.  Çınar İlçesinin Köksalan ve Yazçiceği köylerinde 3, Mazıdağı’na bağlı Yücebağ ve Yetkinler köylerinde ise 2 kişi yanarak can verdi, olayda 10’u ağır 44 kişi de yaralandı.
 
SABOTAJ İHTİMALİ SORUŞTURULUYOR
Yangın sabaha karşı kontrol altına alındı, binlerce dönüm arazi küle dönerken; olayın taraflar arasındaki husumetten de kaynaklanmış olabileceği ihtimalini göz önünde bulunduran adli makamlarca kapsamlı soruşturma başlatıldı.

Kaynak: Sözcü