Diyarbakır’da yarın (9 Mayıs) 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı kutlamalarının startı verilecek. Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), Kürt Edebiyatçılar Derneği, Amed Kürt Enstitüsü, DESTAR Dergisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Özgür Kadın Hareketi ile Amed Emek ve Demokrasi Platformu'nun ortaklaştığı programın startı, yarın saat 17.00'de Sur ilçesinde bulunan Keçi Burcu'nda açıklanacak deklarasyonla verilecek. 

Diyarbakır, TÜBİTAK finallerine damga vurdu! 2 birincilik ödülü Diyarbakır, TÜBİTAK finallerine damga vurdu! 2 birincilik ödülü

ATÖLYE VE PANELLER
Program kapsamında, 12 Mayıs'ta Kulp ilçesinde DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar'ın katılımıyla saat 09.00'da "Çocuk ve kadınlarla dil atölyesi" düzenlenecek. 13 Mayıs'ta Dağkapı Meydanı'nda saat 12.00'de bildiri dağıtımı yapılacak. Saat 15.00'te ise Dicle Fırat Kültür Merkezi'nde dil paneli ve mezun olan öğrencilere belgeleri verilecek. 
 
SİLVAN’DA FESTİVAL

14 Mayıs'ta ise Şehitlik Mahallesi’nde pazarda bildiri dağıtımı, saat 16.30’da Ulu Cami önünde hikaye ve dengbêj dinletisi etkinliği düzenlenecek. 21.00'da Kürt Dili ile ilgili sanal medyada hashtag çalışması, Silvan ilçesinde ise gün boyu Serê Gulanê Festivali düzenlenecek. 
 
15 MAYIS'TA YÜRÜYÜŞ 
15 Mayıs'ta ise DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar, Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın katılımıyla Roboskî Parkı'nda yürüyüş düzenlenecek (12.00)

Kaynak: MA