Maraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen Diyarbakır'da 5 bin 459 ağır hasarlı binanın büyük çoğunluğu yıkılırken kalan binalarda çalışmalar devam ediyor. Yıkılan binalardan çıkan toz ve duman, asbest etkisi yaratırken esnaf ve vatandaşlar yeteri kadar tedbir alınmadığını dile getiriyor.

Nuri Alço Diyarbakır’da Nuri Alço Diyarbakır’da

ESNAF TOZA MARUZ KALIYOR

Merkez Bağlar ilçesi Sakarya Caddesi girişinin hemen yanında depremde ağır hasar alan bina yıkılırken tek bir sulama aracının olduğu ve yeteri kadar sulama yapılmadığı görüldü. Yıkım sırasında cadde toz duman kaplarken, vatandaşlar ve orada işletme sahibi esnafların maske takmak zorunda kaldığı görüldü. Belediye çağrıda bulunan çarşı esnafı, gerekli tedbirlerin alınıp, yıkımın gerçekleşmesi çağrısında bulunuyor.

“PEKİ, O MİNİK ÇOCUKLAR NASIL OLACAK?”

Yıkım sırasında yeterli sulama yapılmadığını belirten çarşı esnafı, “Yıkım esnasında yeteri kadar sulama yapılmıyor. Biz burada tozdan dolayı sürekli maske takarak korunuyoruz. Hem vatandaş hem de esnaf olarak mağdur ediliyoruz. En önemlisi ise yıkılan binanın hemen karşısında bir okul var. İçerisinde öğrenci var. Biz yine dayanıyoruz. Peki, o minik çocuklar nasıl olacak? Çocuklar çok hassas ve hemen hasta olurlar. Bizim için onların sağlığı önemli. Onlar geleceğin mimarları mühendisleri doktorları olacak. Belediyeni bu konuda daha iyi bir tedbir alması gerekiyor. Yıkımı bir tane su tanker suluyor. Yetersiz olduklarını onlar da bildiği halde halen yıkıma ve bizi toz duman içerisinde bırakmaya mecbur bırakıyorlar. Diyarbakır esnafı olarak bu durumdan şikayetçisiyiz.” Diye konuştu.

Haber: Abdullah AKYOL