Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” dolasıyla Tanışık Şehitleri Hatıra Ormanı’nda ortaokul öğrencileri fidan dikti.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, bu yıl Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 'Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes' sloganıyla kutlanacak olan etkinlik dolayısıyla ortaokul öğrencilerini Yenişehir ilçesindeki Tanışık Şehitleri Hatıra Ormanı’nda konuk etti.

AFAD uyardı! Diyarbakır, Elazığ, Bingöl, Mardin, Tunceli dikkatli olun AFAD uyardı! Diyarbakır, Elazığ, Bingöl, Mardin, Tunceli dikkatli olun

Fidan dikme etkinliğinde öğrenciler, daha önceden hazırlanan ve ağaç dikmeye uygun hale getirilen çanaklarda mavi servileri 2 dekarlık alanda toprakla buluşturdu.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı personeli, öğrencilere yardımcı olarak fidan dikmenin önemini ve tekniği hakkında bilgilendirmede bulundu. Etkinlik, öğrencilerin ağaçlara can suyu vermesiyle son buldu.

5 MİLYON 2023 FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURULACAK

Daha önce açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Cumhuriyet'in 100. yılında 'Geleceğe Nefes Cumhuriyet'e Nefes' mottosuyla yola çıkıyoruz. 11 Kasım'da 81 ilde Cumhuriyet ormanları kurulmuş olacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşuna 100 ağaç hediye edeceğiz. Kurumlarımız 11 Kasım'da bu fidanları toprakla buluşturacak. 11 Kasım'da binlerce vatandaşımızla ülkemizin dört bir yanında oluşturacağımız 2023 fidan dikim yerinde 5 milyon 2023 fidanı toprakla buluşturmuş olacağız” demişti.

GEN BAHÇELERİ DE KURULACAK

Öte yandan Diyarbakır dahil 81 ilde Gen Koruma Projesi’ kapsamında Gen Bahçeleri de kurulacak.  Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Isparta, Burdur ve Kayseri’de bu iki türümüze ait Gen Bahçeleri kurduk. Üç ilimizde hayata geçirdiğimiz Gen Koruma Projesi’ni en kısa sürede 81 ilimizde yaygınlaştıracağız” demişti.

Haber: Ejder Ediz IŞIK