Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar tarafından cevaplandırılması için Silvan’da petrol kuyusu ile ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi.

Serhat Eren

HÜDA PAR kongreye gitti! Zekeriya Yapıcıoğlu yeniden seçildi HÜDA PAR kongreye gitti! Zekeriya Yapıcıoğlu yeniden seçildi

Önergede Eren şu ifadeleri kullandı:
“Basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere göre Türkiye Petrolleri A. O (TPAO) Batman Bölge
Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Kasımlı Köyü sınırları ilçesinde bir adet sondaj kuyusu açılarak petrol aranacağı ifade edilmektedir. Haberlere göre AR/TPO/K/3340-4857 ruhsat numaralı arazi içinde Döner (Rotary) Sondaj tekniği ile Hazro-1 tespit kuyusunun açılacağı, 9 milyon lira bedelli proje kapsamında sadece petrol kaynağının tespitin yapılacağı, herhangi bir üretimin yapılmayacağı ve proje ile bölgedeki ham petrol rezervlerinin varlığının tespit edilmesinin amaçlandığı belirtilmektedir.”

Bu bağlamda;
1- Türkiye Petrolleri A.O (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’ın
Silvan ilçesine bağlı Kasımlı Köyü sınırları ilçesinde bir adet sondaj kuyusu açılarak petrol aranacağı bilgisi doğru mudur?
2- Diyarbakır’da Türkiye Petrolleri tarafından kaç sondaj kuyusu açılmıştır?
3- Diyarbakır’da ne kadarlık bir ham petrol rezervi olduğu düşünülmektedir?
4- Diyarbakır’da hali hazırda üretim yapan bir sondaj kuyusu var mıdır? Var ise kaç tanedir? Bu kuyulardan aylık ne kadarlık bir üretim yapılmaktadır?
5- Sondaj kuyularının çevreye verdiği zararlar nelerdir? Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde açılması planlanan sondaj kuyusunun çevreye olan zararlarını engellemek için hangi önlemler alınmaktadır?

Kaynak: Haber Merkezi