Dicle Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Üretim Üyesi Doç. Dr. Kamil Yılmaz 24 TV’ye yaptığı açıklamada, “Şimdi tabii ki biz Aralık ayı itibariyle influenza salgınının giderek artmaya başladığı bir sürece girdik. Bu beklendiğimiz bir durumdu ama aynı zamanda diğer viral solunum yolu enfeksiyonlarında kış ayları birlikte kapalı ortamlarda vakit geçirmekle birlikte beklediğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Evet bu süreçte aralık ayı itibariyle poliklinikler ve acil servise başvurularda giderek artan vaka sayılarımız şu anda oldukça yüksek seviyelere gelmeye başladı. Bu Şubat ayının sonu itibariyle Mart ayına doğru giderek de azalmasını beklediğimiz ama bu 3 aylık süreçte de bu hastalıkların pik yaptığı dönem olarak kabul ettiğimiz bir süreçtir.

“İSTİRAHAT İYİ BESLENME VE İYİ SIVI TÜKETİMİ”

Diyarbekir'e Afyon’da saldırı! 1 futbolcu yaralandı Diyarbekir'e Afyon’da saldırı! 1 futbolcu yaralandı

Vatandaşlara tavsiyelerde de bulunan Doç. Dr. Yılmaz, “Genel muayenesi yapıldıktan sonra çoğunlukla viral enfeksiyonların ana tedavisi aslında destek ve semptomatik tedavi yani istirahat iyi beslenme bunun dışında önlem olarak asıl bizi daha çok bu toplumsal yayılımın önüne geçecek Covid-19 döneminde aslında kazandığımız iyi bir alışkanlık vardı ama bunu biraz geriye attık. Yine aynı şekilde hijyen havalandırma maske hassas kişilerin aslında toplumsal bulaşığı engellemek için toplumsal hayattan biraz daha geri çekip kendini ya da maske takarak kapalı ortamlarda çok fazla vakit geçirmeyerek bu yayılımın önüne geçebildiğimiz kadar geçebiliriz. Onun dışında hastalarında durumuna göre çocuğa göre karar verilmekle birlikte genel tedavimiz destek istirahat iyi beslenme ve iyi sıvı tüketimi ile birlikte süreç içinde bunlar iyileşecektir.” Diye konuştu.

İNFLUENZA SALGINI NEDİR?

İnfluenza, A, B ve C tipi influenza virüslerinin neden olduğu, burun, boğaz ve akciğerlerin parçası olduğu yaygın bir solunum yolu enfeksiyonudur. Daha çok mevsimsel olarak ortaya çıkan influenza halk arasında grip olarak bilinir. Solunum sistemine saldıran ve vücudu olumsuz etkileyen bir virüs olan influenza, genellikle bağışıklık sistemi düşük olan hasta, çocuk ve yaşlı bireyleri daha çok etkiler.

Editör: Mücadele Gazetesi