Anestezi ve Yoğun Bakım Uzm. Dr. Ahmet Anaç, epidural anestezi denilen bir yöntemle, doğum öncesinde anne adaylarının bel kısmından özel bir iğne kullanılarak omuriliğe takılan bir kateterden anestezik madde verilerek, belden aşağı uyuşturulmaktadır. Bu işlemin doğum öncesi ve doğum sırasında ağrının hissedilmemesini sağlayarak, anne adaylarının doğumlarını kolaylaştırdığını, işlemin halk arasında Prenses Doğum olarak da bilindiğini ifade etti.

Çoban tesadüfen bulmuştu! Turistler akın ediyor Çoban tesadüfen bulmuştu! Turistler akın ediyor

Prenses doğumun uygulanmasının anne adayları için oldukça ağrısız, sağlıklı ve kolay olduğunu, günümüzde sıklıkla tercih edildiğini, anne ve çocuk için ciddi bir zararı bulunmadığını aktaran Dr. Anaç, diğer ülkelerde oldukça revaçta olan epidural aneztezi yönteminin Türkiye’de nadiren tercih edildiğini belirtti.

TÜRKİYE’DE EPİDURAL ANESTEZİ İLE DOĞUM DÜŞÜK
Epidural Anestezi ile doğumun Fransa’da yüzde 87, Amerika Birleşik Devletleri ve İskandinav ülkelerinde yüzde 90’nın üzerinde olduğunu, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 1 dolaylarında olduğunu ifade eden Dr. Anaç, "Ülkemizde epidural anestezi ile yapılan prenses doğum dediğimiz doğumu yeterince tanıtamadığımızın kanaatindeyim. Bu işlemin anne adaylarına doğru ve bilinçli bir şekilde aktarılması gerekmektedir. Devlet tarafından desteklenmesini umuyoruz. Devlet tarafından karşılanmayan epidural anestezi ücretlerinden dolayı anneler bu doğumu yaparken kendi bütçelerinden ödemek durumunda kalıyorlar. Bu yüzden de çok fazla tercih edilmiyor" şeklinde konuştu.

PRENSES DOĞUM NEDİR?

Prenses doğumun tanımı, anne adayının seçtiği bir doğum yöntemiyle gerçekleşen bir tür doğumdur. Bu doğum yöntemi, hamileliğin son dönemlerinde annenin tercihine bağlı olarak planlanır ve gerçekleştirilir. Genellikle prenses doğum, sezaryen ile gerçekleştirilen doğumlara atıfta bulunur, ancak bazı durumlarda vajinal doğumun da Prenses doğum olarak adlandırıldığı görülmektedir.

Editör: Mücadele Gazetesi