Amedspor Mesut Bakkal ile kaybetmiyor Amedspor Mesut Bakkal ile kaybetmiyor

Diyarbakır Birinci Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) bir fabrikada ağır işlerde çalışan işçiler, işi bırakarak oturma eylemine başladı. Bir çay ocağında bir araya gelen çeşitli meslek grubunda çalışan işçiler, Mücadele gazetemize yaptığı açıklamada, yüzde 60’lık zam taleplerini işverene ilettiklerini, taleplerinin karşılanmaması durumunda oturma eyleminde devam edeceklerini dile getirdi. Ortalama 23 bin lira aldıklarını kaydeden işçiler, taleplerinin 30 bin lira olduğunu söyledi. Eylemde oldukları için işlerin aksayıp üretimin durduğunu iddia eden işçiler, zorlu hayat şartlarından ötürü geçinemediklerine vurgu yaptı.

İŞ BIRAKAN İŞÇİLER MÜCADELE’YE KONUŞTU
Diyarbakır Birinci Organize Sanayi Bölgesi (OSB) bugün itibariyle işi bırakıp oturma eylemine geçtiklerini kaydeden işçiler sorun ve taleplerini gazetemize açıkladı. 

Çeşitli meslek gruplarında (kaynakçı, boyacı, servisçi, hidrolik, depocu, çaycılar, temizlikçiler…) çalışan ve yüzde 60 zam isteyen işçiler şöyle konuştu:

“Bugün 60- 70 kişi iş bırakıp oturma eylemine başladık. Hakkımız istiyoruz. Aldığımız parayla geçinemiyoruz. Kiralar 15 bin TL’yi bulmuş. Faturalarımızı ödeyemiyoruz. İşverene yüzde 60 zam talebimizi ilettik. Onlardan açıklama bekliyoruz. Asgari ücret 17 bin TL. Burada çalışanlar ortalama 23 bin TL alıyor. Ağır sanayi olduğu için işimiz çok ağırdır. Biz asgari ücretin yüzde 60’nın üstünü almak istiyoruz. Yani biz yaklaşık 30 bin TL istiyoruz. Zam yapılmazsa bazıları işi bırakacak bazıları da bu oturma eylemine devam edecek. Zam yapılana kadar eylemimize devam edeceğiz. Çay ocağında sabahtan beri oturma eylemi yapıyoruz. Burada sadece birkaç emekli çalıyor. Buradaki çalışanlar 8-10 yıllık çalışandır. İşi bıraktığımız için şu anda işler aksıyor, üretim durmuş.”

Öte yandan iş bırakan işçiler, oturma eyleminde bazı mühendislerin de destek verdiğini dile getirdi. İş bırakan işçilerin bu sabah başlattığı oturma eylemi devam ediyor.

Haber: Orhan YALÇIN

Editör: Orhan Yalçın