CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Sur ilçesindeki tarihi PTT binasının kafeterya işletmesi olarak kiralandığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, “1. Derece taşınmaz kültür varlığı ve iki masura hamravat suyu diye kayıt altına alınmış Diyarbakır’ın ilk borsası, ilk Darphane ve Devlet Erkanı Hizmet binası olarak kullanılan 100 yıllık tarihi binada hizmet veren Diyarbakır Suriçi Balıkçılarbaşındaki tarihi PTT binasının kafeterya, restoran işletmesine dönüştürülmek üzere kiralandığı veya kiralanacağı iddiası doğru mudur” diye sordu.

Diyarbakır’daki Tarihi Bina Boşaltıldı! Çağrı Geldi

Tanrıkulu’nun önergesi şöyle: “İddia doğru ise, tarihi PTT Binası hangi firma ya da firmalara, toplam hangi tutarda (TL) ve süreyle kiralanmıştır veya kiralanması planlanmaktadır?

Kiralama süreci hangi kurum tarafından yürütülmüştür veya yürütülmektedir?

Diyarbakır’a yeni cam teras! Bu ikincisi olacak Diyarbakır’a yeni cam teras! Bu ikincisi olacak

Diyarbakır’ın bilinen en eski ve kesin tarihi belli olmamakla birlikte 1535 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman’ın Diyarbakır’ a yaptığı ziyaretin ardından isale hattı olan iki masura hamravat suyu olarak kaydedilmiş 1. Derece taşınmaz kültür varlığının, Diyarbakır’da yüzlerce kafeterya işletmesi mevcut iken, kafeterya veya restorana dönüştürülmesi kararı Diyarbakır’ın tarihi dokusunu ve Osmanlı Devleti’nin izlerini yok etmenin ilk aşaması mıdır?

Diyarbakır Suriçi Balıkçılarbaşındaki tarihi PTT binasının ticari bir işletmeye dönüştürülmesi yerine, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Güzel Sanatlar Akademisi veya robot mekaniğinin kurucusu Diyarbakırlı ilim adamı El Cezeri’nin adına yakışır Bilim Merkezi olarak kentin sanat, bilim geçmişini geleceğe taşıyan bir kurumsal yapıya dönüştürülmesi neden planlanmamıştır?

Diyarbakır’ın ve dolayısıyla ülkemizin tarihsel, kültürel yapılarından olan tarihi PTT Binası’nın ticari bir işletmeye dönüştürülmesine yönelik alınmış/alınacak karar ya da kararlar ve yapılmış veya yapılacak sözleşme, sözleşmeler acilen iptal edilecek midir?

Diyarbakır Surları, Suriçi ve Hevsel Bahçeleri ile birlikte 2015 Temmuzundan bu yana dokuz yıldır UNESCO’nun Tarihsel ve Kültürel Miras kalıcı listesinde yer alıyor. Bu sebeple böylesine kent için  çok önemli tescilli bir tarihi ve kültürel miras simgesi anıt mekann amaç dışı kullanımı için tahsis edildiği iddiası doğru mudur? Anılan iddialar ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?"

Kaynak: Haber Merkezi