Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat alım fiyatları ton başına geçen sene kırmızı ve beyaz sert ekmeklik buğdayda 8 bin 250 TL, makarnalık buğdayı 9 bin TL, arpada ise 7 bin TL olarak açıklanmıştı. TMO’nun 2024 mahsulü hububat alım fiyatları ise; makarnalık buğdayda 10 bin TL, ekmeklik buğdayda 9 bin 250 TL, arpada ise 7 bin 250 TL olarak belirlendi. 
 
Bu yıl ki fiyatlara tepkiler gelmeye devam ederken, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, fiyatların masrafları karşılamadığını belirtti.
 
MA’ya konuşan Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, “Geçen yıl mazotu 21 lira 50 kuruştan alıyorduk. Şimdi 42 TL civarında ve artış yüzde 108. Geçen yıl gübreyi 9 bin TL’den alıyorduk şuanda 14 bin TL, ilaçlarda yüzde 80’lik artış oldu. Elektrik ve işçilik yine öyle, enflasyon ve resmi TUİK verilerine rağmen çiftçiye verilen komik rakam inanılır gibi değil” sözleriyle tepki gösterdi. 

“BÜTÇENİN YÜZDE 1’İ TARIMSAL DESTEKLEMELERE AYRILMALI”
İskenderoğlu, 2006 yılında çıkan Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesindeki “Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamaz” hükmünü hatırlatarak, “Türkiye’nin en mağdur kesimi çiftçidir. Biz, çiftçinin hak ettiği ücreti almasını istiyoruz.  Mevcut hükümetin 2006 yılında yapmış olduğu bir yasa var, ‘bütçenin yüzde 1’i tarımsal desteklemelere ayrılmalı’ diye maalesef bırakın yüzde 1’i, yüzde 0,39 civarında çiftçiye destek verilmiyor. Bu çiftçinin hak ettiğini versinler kimse fazlasını istemiyor” diye belirtti. 

Rekolte arttı, altın sarısı kayısı hasadı başladı Rekolte arttı, altın sarısı kayısı hasadı başladı

“ÇİFTÇİ 700 MİLYAR TL BORÇLUYDU”
Çiftçinin zor zamanlardan geçtiğini ifade eden İskenderoğlu, “Çiftçi Ziraat Bankası’na, Tarım Kredi Kooperatifi’ne, özel bankalara, gübre satanlara, mazot satanlara, tohumcuya borçlu. Benim bildiğim kadarıyla yılbaşından çiftçi 700 milyar TL borçluydu, bu yavaş yavaş katrilyona gidiyor. Ciddi anlamda tehlike çanları çalıyor”
 
“TARLALAR BOŞ KALABİLİR”
Açıklanan rakamların hiçbir gerçekliğinin olmadığını maliyetler yüzünden tarlaların arazilerin boş kalabileceği uyarısında bulunan İskenderoğlu, “Bizim talep ettiğimiz fiyat kilo başı ekmeklik buğdayda 12 TL 50 kuruş, makarnalık buğdayda 13 TL, arpa da ise 8 TL 50 kuruş. Bunların yanında karma olarak desteklemenin ton başına bin 500 TL olmasını istiyoruz” dedi.

Kaynak: MA