CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Meclis’teki konuşması şöyle: “Bakın, her belediyede yolsuzluk olur, oluyor zaten, görevi kötüye kullanma olur ama o belediyelerin kendi içerisinde denetim mekanizmaları var, komisyonları var, belediye meclisi var, belediye başkanı var, ilçe belediyeleri var, büyükşehir belediyeleri var.

“DİYARBAKIR'DA KORKUNÇ RANTLAR VAR”

Şimdi, Diyarbakır'da, seçilmiş olduğum Diyarbakır'da, mesela Kayapınar İlçesinde ve Bağlar İlçesinde bir imar değişikliği yapılacak. Nasıl yapılıyor, nasıl yapılıyor arkadaşlar? Sadece bir belediye başkanının imzasıyla yapılıyor ve korkunç rantlar var. Eğer gerçekten Adalet ve Kalkınma Partisinin siyasal mekanizması bu rantın ortağı değilse, bunlara izin vermez, bunlara izin vermez. Gelin, beraber araştıralım.

“DİYARBAKIR’DA NERELER SATILDI VE KİMLERE SATILDI?”

Bakın, ben soru önergesi verdim, gelecek cevabı, son beş yılda Diyarbakır'ın çevresinde nereler tek imzayla imara açıldı, hangi meralar satıldı, nereler satıldı ve kimlere satıldı? Alanların siyasi kimliği kim ve ne kadara satıldı? Şeffaf süreçlerden geçti mi, geçmedi mi?

TFF Amedspor’u PFDK'ye sevk etti TFF Amedspor’u PFDK'ye sevk etti

“DİYARBAKIR’IN 3 BELEDİYESİ TALAN EDİLDİ”

Gelin, araştıralım eğer siyasi mekanizmalarınız bu kayyım politikasına, bu ranta ortak değilse eğer, neden bunlara göz yumuyorsunuz? Bakın, daha yeni Bağlar Belediyesi İmar Müdürü şu anda cezaevinde. Bağlar'ın her tarafı talan edildi, Kayapınar'ın her tarafı talan edildi, Sur'un her tarafı talan edildi ve atadığınız kayyımlar bunu yapıyor, kayyımlar.

“BU RANTIN SİYASAL ORTAĞI AK PARTİ’DİR”

3 tane küçük sanayi var Diyarbakır'da şehrin ortasında kalmış, o Vali ona karar veriyor, diyor ki: "Taşınmasına gerek yok." Şehrin ortasında kalmış ama beş ay sonra yani mart ayından sonra o Vali'yi bir Diyarbakırlı görmeyecek. Peki, seçilmiş belediye başkanı olsaydı bunu yapar mıydı? Hayır, yapmazdı. Bakın, çok büyük kötülüğe imza attınız, atmaya devam ediyorsunuz. Bu rantın siyasal ortağı Adalet ve Kalkınma Partisidir. Bütün bu kirli ilişkilerin, paranın, rantın, satımın ortağı da Adalet ve Kalkınma Partisinin ürettiği siyasal mekanizmadır diyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Haber: Ejder Ediz IŞIK