Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 1919 yılında kurulan ve 45 yıldır kütüphane olarak kullanılan kentin ilk kütüphanesi yıkılacak. 6 Şubat Maraş merkezli depremlerden önce boşaltılan Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi yakın zamanda yıkılacağı öğrenildi.

YANINDAKİ ÇAY BAHÇESİ YIKILDI
Geçtiğimiz günlerde hemen yanında bulunan ve öğrenciler ile vatandaşların kullandığı çay bahçesi de kütüphanenin hasarlı olma gerekçesiyle yıkıldı.

DİYARBAKIR KÜTÜPHANESİNİN YERİNE NE YAPILACAK?
Yıkılacak Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi’nin yerine yeniden kütüphane yapılacağı öğrenildi.

DİYARBAKIR İL HALK KÜTÜPHANENİN TARİHİ
Kütüphane 1919 yılında Cevdet Paşa Milli Kütüphanesi ismiyle kurulmuş, 1938 yılında Halk Evi ile birleştirilip Halk Evi Kütüphanesi olarak hizmete devam etmiştir. 1954 yılında Ulu Camii içindeki medrese salonlarından birine taşınmıştır. 1971 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlanmış ve Halk Kütüphanesi olarak hizmetlerini sürdürmüştür. 2011 yılı içinde onarım gören ve yeniden düzenlenerek hizmet çeşitliliği artırılan kütüphane 1978 yılından 2023 yılına kadar mevcut binasında hizmetine devam etti.

Diyarbakır’da daha önce görülmüşlerdi! Tekrar ortaya çıktılar Diyarbakır’da daha önce görülmüşlerdi! Tekrar ortaya çıktılar

Haber: Abdullah AKYOL

Editör: Abdullah Akyol