Kurban Bayramı'na sayılı günler kala tüm sektörlerde olduğu gibi tatlıcılarda da yoğun mesai harcanıyor. Tescilli kadayıfla adından söz ettiren Diyarbakır'da tatlıcılar, siparişleri yetiştirmek için 3 vardiya sistemiyle tepsi tepsi tatlı çıkartıyor. Kenttin patentli soğuk baklavası ve tescilli kadayıfı en çok tercih edilen çeşitlerin başında geliyor. Bayramda, tüm tatlıcıların toplam 60 tona yakın kadayıf satışı yapması öngörülüyor.

DİYARBAKIR'DA BAYRAM MESAİSİ BAŞLADI: ÜÇ VARDİYA ÇALIŞILIYOR
Online satışlara kadar Türkiye'nin dört bir yanına sipariş ulaştıran Diyarbakır’daki tatlı işletmecilerinden Mehmet Altunbay, Kurban Bayramı'nda, her zaman olduğu gibi tüm siparişlere yetişmek için mesaiyi üç vardiyaya çıkardıklarını söyledi.

Diyarbakır'da 60 Ton Tescilli Burma Kadayıfı Hedefi

Diyarbakır Büyükşehir “ücretsiz“ dedi! Kuyruk oluştu Diyarbakır Büyükşehir “ücretsiz“ dedi! Kuyruk oluştu

TATLI SİPARİŞLERİ TÜM TÜRKİYE’YE GÖNDERİLİYOR
Bayramda, şehir içi ve şehir dışında gelen siparişleri otobüs ve kargoya ile tüm Türkiye'ye burma kadayıfı gönderdiklerini belirten Altunbay, daha çok dayandığı için fıstıklı ve cevizli burma kadayıfı çeşitlerini daha çok ürettiklerini ifade etti.

İşte Damakları Çatlatan Diyarbakır Soğuk Baklavasının Tarifi

EN ÇOK TERCİH EDİLEN TATLI: SOĞUK BAKLAVA
“Bunların yanında fıstıklı baklava çeşitlerimiz var” diyen Altunbay, şöyle konuştu:
“Kendi AR-GE çalışmalarımızla elde ettiğimiz soğuk baklava, şu an Türkiye'de en çok tercih edilen tatlılar arasında. Havalar sıcak olunca tatlı, sütlü ve soğuk olduğu için daha hafif, daha çok tercih ediliyor. Diyarbakır genelinde yaklaşık 50-60 ton civarında tüm tatlıcılar tatlı tüketiyor, burma kadayıf olarak. Öyle öngörüyoruz. Fıstıklı kadayıf 580 lira. Zam gelmesine rağmen bayramdan dolayı bu fiyatları halkımıza yansıtmadık. Cevizli kadayıf 400 lira.”

MERDİVEN ALTI UCUZ TATLILARDAN UZAK DURUN UYARISI
Merdiven altı üretim yapılan yerlerde ucuz olabileceğini, ileride sağlığa daha pahalıya patlayacağına dikkat çeken Altunbay, “Şeker yerine glikoz kullanılıyor, fıstık yerine soya fasulyesi, yer fıstığını boyayıp kullanıyorlar. Sıtkı Usta'nı bize en büyük nasihati, kaliteden ödün vermeyeceksiniz, birinci kalite ürün kullanacaksınız. Sıtkı Usta ailesi olarak tüm Türkiye'nin bayramı mübarek olsun” dedi.

Kaynak: İHA