Diyarbakır’da 9-11 Kasım 2023 tarihleri arasında DTSO ev sahipliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı proje desteği ve Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi işbirliğinde “Mezopotamya Gastronomi Zirvesi” düzenlenecek.


ZİRVEDE MEZOPOTAMYA COĞRAFYASINDA DAHA GÜÇLÜ İŞBİRLİKLERİ SAĞLANMASI HEDEFLENİYOR
Gastro İnovasyon Merkezi, son iki yıla yayılan bir dizi saha çalışması, eğitim ve etkinliklerin ardından şimdi akademisyenler, alanın uzmanları, ilgili kurum ve sivil toplum örgütü temsilcileri, gazeteciler, turizm ve gastronomi alanında çalışan şirketlerin yöneticileri ve bu alanda eğitim alan gençleri buluşturacak önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Zirve programı ile yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde farklı aktörlerin Mezopotamya coğrafyasına dair ortak bir şekilde öğrenmesi, tartışması ve yol haritası oluşturarak daha güçlü işbirlikleri sağlanması hedefleniyor.

DİYARBAKIR’IN ZENGİN GASTRONOMİSİ PAYLAŞILACAK
Mezopotamya coğrafyasında tarımın, gıdanın ve yemeğin anlatısıyla başlayacak zirvede, Diyarbakır’ın sahip olduğu zengin gastronomi mirası ve ürün çeşitliliğine dair yapılan araştırmaların sonuçları paylaşılacak. Çataldan tarlaya gastronomi alanındaki yeni tartışmalar, sürdürülebilirlik, iklim değişikliği ve deprem felaketi ile gıda üretim sistemlerinde karşılaşılan sorunlar zirvenin önemli tartışma alanları olacak. Küresel gıda sistemi ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mevsimlik tarım işçiliğine dair güncel durum ele alınarak gastronomiye dair bütüncül politikaların geliştirilmesinin altı çizilecek. 

3 GÜN SÜRECEK ZİRVEYE BİRÇOK ÜLKEDEN KATILIM OLACAK
Zirveye Amerika, Almanya, İtalya ve Beyrut’tan araştırmacıların yanında Türkiye’de farklı üniversitelerden, uluslararası kuruluşlardan ve sivil toplum örgütlerinden akademisyenler, araştırmacılar ve uzmanlar katılım sağlayacak. 

3 gün sürecek zirve programı boyunca katılımcılara kentin kaybolmaya başlamış lezzetlerinden oluşan ikramlar sunulacak, yöresel yemek deneyim atölyeleri ile dengbej dinletisi düzenlenecek.

ZİRVE OTURUMLARI DTSO’DA 
Zirve, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nde Gıdanın izinde Diyarbakır sunumu ile başlayacak, Çayönü gezisi ile tamamlanacak. Kentte yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen ve farklı dönemlere ait gıda üretimine dair bilgiler ile neolitik yaşamın izlerini taşıyan Çayönü’ne dair bilgiler katılımcılar ile paylaşılarak kentin gastronomisi ile kültürel mirasının güçlü bağına vurgu yapılacak. 


Zirve oturumları DTSO Hizmet Binası Konferans Salonunda düzenlenecek olup, zirve kapsamındaki atölyeler ve dengbej dinletisi etkinliklerine Gastro İnovasyon Merkezi ev sahipliği yapacak.

Etkinlik programına katılım sağlamak isteyenler detaylı zirve programına https://dtso.org.tr/2023/10/26/mezopotamya-gastronomi-zirvesi-hk/   linkinden ulaşabilecek ve  [email protected]  adresine mail ile bilgi vererek katılım sağlayabilecekler.

Haber: Halide GÜNEŞ
 

Editör: Mücadele Gazetesi