Emeklilerin 2024’teki zam miktarları belli olmuş ve yüz 49,25’lik bir zam almışlardı. Bunun ardından şimdi de gözler bayram ikramiyelerine çevrildi.

EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan emekli ikramiyeleri için zam sinyalini verdi konuya ilişkin de Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği (VAVEK) Başkanı Turgay Bozoğlu açıklamalar yaptı. Sözcü TV’ye konuşan Bozoğlu, gelen zamların ardından en düşük emekli maaşları 10 bin lira seviyelerine ulaşmıştı. Şimdi ise gözler bayramda hesaplara yatacak olan ikramiyelere çevrildi. Peki emekli ikramiyeleri ne kadar olacak? Bozoğlu kendisine sorulan "Bayram ikramiyelerinin artırılmasına ihtimal veriyor musunuz?" sorusuna "İhtimal veriyorum. Bayram ikramiyeleri 2018'de yapılmıştı biliyorsunuz. Bugün o günkü düzeyini korumak için 5 bin 500 lira olmalıydı" şeklinde cevap verdi.

TÜİK açıkladı Diyarbakır’da kira artışları belli oldu TÜİK açıkladı Diyarbakır’da kira artışları belli oldu

EMEKLİ İKRAMİYELERİNE GELECEK ZAM İÇİN MİKTARI SÖYLEDİ

Bozoğlu, "Emekli ikramiyelerini 5 bin lira yapacaklarını düşünmüyorum. 3 bin TL gibi bir rakam duydum ben. Umarım öyle yaparlar. Emekliler gerçekten yaşam savaşı veriyorlar. Burada bir şeyleri düzeltme imkanı olur" şeklinde konuştu. Bozoğlu, "Duyduğum rakam 3 bin TL... Emekli ikramiyelerine çok uzun zamandır dokunulmadı. Seçimler geldiği zaman biraz rahatlama oluyor. 1 Nisan'dan sonra doğalgaz ve elektrik zamları da gelecek karşımıza. Merkez Bankası'nın enflasyon raporundan anladığım kadarıyla onların etkilerinin çok köklü olmayacağını düşünüyorlar. Asıl güvendikleri de geçen sene temmuz ve ağustos aylarında sırasıyla yüzde 9.49, yüzde 9 enflasyon oranları görmüştük, bunlar hesaptan çıkacak. Baz etkisi dediğimiz şeyi yaşayacağız. Buna güveniyorlar." ifadelerine yer verdi.

Editör: Mücadele Gazetesi