Uzmanı uyardı! Duygusal açlık obeziteye yol açar Uzmanı uyardı! Duygusal açlık obeziteye yol açar

Vatandaşların küçük çapa ve bıçak yardımıyla kökünden çıkartılan çiriş otu, özenle toplanıp çamur ve diğer otlardan arındırıldıktan sonra pazara ulaştırılıyor. Yörede ‘gulik’ olarak da bilinen çiriş otu bölgede çorba, gözleme ve konservelerde kullanılıyor. Ispanağın tüketildiği şekilde sofralarda yerini alıyor. Gulik, kabızlık gibi sorunlara da iyi geliyor.

GULİK OTU BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR
Gulik otunun birçok hastalığa şifa olduğunu belirten seyyar organik ürün satıcısı Dursun Özgül, "Yıllardır bu işleri yapıyorum. Doğal ürünler satıyorum. Vatandaşların sağlıklı ürün tüketmesi için, sağlıklarına yarayışlı olması için hep doğal ürün satarım. Doğal fide satarım. Sattığımız bu şifalı otun bir ismi gulik diğer ismi ise çiriştir. Bu çok sağlıklı bir ürün. Romatizma, şeker ve tansiyona iyi geldiğini biliyoruz. Hepsi doğal, hepsi güzel, hepsi organik ürünler. Yiyin güzel yaşam sürün. Yiyin güzelleşin’’ dedi.

ZOR ŞARTLARDA TOPLANIYOR
Şifalı, lezzetli ve organik oluşundan dolayı sıklıkla tükettiklerini aktaran İbrahim Köse, "Ulusalda çiriş otu olarak bilinen, yöremizde de gulik olarak adlandırdığımız bu ot, birçok derde deva, birçok hastalığa çare olduğu bilinmektedir. Yöremizde de birçok çeşit olarak yemeği yapılmaktadır. Herkese tüketmeleri konusunda tavsiye ediyoruz. Yüksek rakımlı dağlarda zor şartlarda toplanan gulik otu, bahar mevsiminde ortaya çıkmaktadır. Birçok zorlukla toplanan bu bitkinin farklı hastalıklara derman olduğu bilinmektedir" diye konuştu.

ÇAY OLARAK DA TÜKETİLİYOR
Çiriş bitkisi genellikle çay olarak tüketilen ve bazı sağlık yararları olan bir bitkidir. Bu faydalar arasında sindirim sistemine destek sağlama, antioksidan özelliklere sahip olma ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi özellikler sayılabilir. Çiriş otunu yoğurtla karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Kaynak: İHA