Amedspor başkanı: Güzel düşünelim, güzel olacak Amedspor başkanı: Güzel düşünelim, güzel olacak

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 2023 yılının Ekim ayını kapsayan iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre; Ekim ayında en az 150 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. İş cinayetlerinin kent bazında en yüksek olduğu kent ise 17 işçi ölümü ile İstanbul oldu. Diyarbakır’da ise 1 işçi hayatını kaybetti. 


DİYARBAKIR’DA HAYATINI KAYBEDEN İNŞAAT İŞÇİSİ
Raporda, 1’er ölüm ise, Afyon, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Burdur, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Erzurum, Iğdır, Kastamonu, Kırıkkale, Nevşehir, Rize, Sivas, Uşak, Zonguldak, Cezayir, Irak, İtalya ve Moritanya yer alırken, Çınar’da çalıştığı inşaatın üçüncü katından düşen Zeki Gül yer aldı. İnşaatta çalışan düşen 45 yaşındaki Zeki Gül, dengesini kaybederek yere düşerek ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. 

AYLIK BİLANÇODA 3 ÇOCUK DA VAR
İş cinayetlerinin ölüm sebeplerinin oranlarının da tespit edildiği raporda, trafik kazalarında yüzde 25, yüksekten düşme yüzde 19, kalp krizi yüzde 15 olarak kaydedildi. İş kollarına göre ölümlerin açıklandığı raporda, 41 işçi inşaat/yol kolunda, 31 işçi tarım/orman, 20 işçi taşımacılık, 12 işçi konaklama, 9 işçi ise ticaret/büro kolunda yaşamını yitirdi.

 Aylık bilançoda ayrıca 3 çocuğun ve 6 mülteci/göçmen işçinin yaşamını yitirdiği bilgisine yer verildi.


 
10 AYDA BİN 634 İŞÇİ ÖLDÜ
 Ekim ayı ile beraber ilk 10 aylık iş cinayetleri bilançosunu da açıklayan İSİG, 10 ayda bin 634 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini aktardı. (Haber Merkezi)