Bu yazın beklenen uyarısı geldi! Diyarbakır yarına hazır olsun Bu yazın beklenen uyarısı geldi! Diyarbakır yarına hazır olsun

Yenilenebilir kaynaklara dayalı yeni elektrik üretim yatırımları için harekete geçen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü (EİGM), Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) birimi tarafından geliştirilen projelerden biri, Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde hayata geçirilecek 20 MW'lik güneş enerji santrali projesi yapılacağı açıklandı.

Ges Güneş Elektrik

PROE, EĞİL SINIRLARI İÇERİSİNDE OLACAK 
Eğil İlçesi, Oyalı Mahallesi sınırları içinde Smart YEKA Enerji Üretim A.Ş. tarafından 20 MW kurulu gücünde G3-Diyarbakır-1-10 Güneş Enerji Santrali (GES) kurulması planlanıyor. Şirkete tesis yatırımına başlanabilmesi için gerekli onay, izin, ruhsat ve benzerlerinin alınabilmesi amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nün 21.02.2024 tarih ve E- 243331 sayılı yazısı ile Aday YEKA olarak ilan edildi.

PROJE BEDELİ 700 MİLYON LİRA
700 milyon TL bedelle yaklaşık 40 hektarlık mera alanında gerçekleştirilmesi planlanan proje kapsamında 45.240 adet (575 W) panel, 72 adet inverter (330 kW) ve 8 adet trafo kurulacak. Projenin inşaat aşamasında 40, işletme aşamasında 6 personelin çalışması planlanıyor. Santralin ekonomik ömrü ise 30 yıl olarak öngörülüyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü