Kayyım yönetimindeki Iğdır Belediyesi’nin yeni hizmet binasına asılan tabelada Kürtçeye yer verilmedi. Tepkiler üzerinde Türkçe tabelanın da indirilmesi nedeniyle bina tabelasız kaldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde Iğdır'da yüzde 50 oy alarak belediyeyi kazandı. 15 Mayıs’ta belediye eşbaşkanı Yaşar Akkuş’un gözaltına alınması üzerine, yerine kayyım olarak kentin valisi Enver Ünlü atandı. Akkuş daha sonra ise tutuklandı.

Bingöl'de son dakika deprem yaşandı! Bingöl'de son dakika deprem yaşandı!

KÜRTÇENİN YER ALDIĞI TABELAYI TAŞIMADI
Kayyım Ünlü’nün yerine daha sonra bir başka vali olan Hüseyin Engin Sarıibrahim atandı. Yaklaşık üç yıl boyunca belediye kayyımlığı yapan Sarıibrahim’in yerine 9 Ağustos’ta vali Ercan Turan atandı. Hala Turan’ın kayyım olduğu kentin belediye binası, yapılan yeni bina nedeniyle boşaltıldı. Belediyenin tüm hizmet birimleri yeni binaya taşındı. Eski belediye binasına HDP’liler tarafından Kürtçe ve Türkçe olarak asılan “Iğdır Belediyesi” tabela ise yeni binaya taşınmadı. Bunun yerine yeni binaya sadece Türkçe tabela asıldı.

Bu durum üzerine kent sakinleri kayyıma tepki gösterdi. Tepkileri sonucu kayyım, Kürtçe tabela asmamak için yeni belediye binasına astığı Türkçe tabelayı da kaldırdı. Şu anda kentin belediye binasında ne Türkçe ne Kürtçe ne de her iki dilde herhangi bir tabela bulunmuyor. (MA)

Editör: Mücadele Gazetesi