• USD 32,81
  • EUR 35,64
  • ALTIN 2.540,89
  • BİST100 11.090
  • BTC 65.807

Kürtçe Haberleri

Kürtçe haberleri ve güncel Kürtçe gelişmeleri, Kürtçe ile ilgili tüm video, Kürtçe fotoğrafları ve Kürtçe haberleri Mücadele Gazetesi sitemizde


SPOR

Trabzonspor'un paylaştığı videoda "Zimane Kurdi" adlı Kürtçe şarkıya yer verdi. Video daha sonra yayından kaldırıldı.

GÜNCEL

Mardin’deki Seraban Cafe’deki söyleşiye katılan yazar- çevirmen Mustafa Aydoğan, çevirinin dilin gelişimine katkılarını, çevirinin şair üzerindeki etkilerini, anadili dışında başka...

DİYARBAKIR

Diyarbakır Silvan Belediyesi tarafından şehrin girişindeki tabelaya Kürtçe ve İngilizce dilleri eklendi. İşte haberin detayları...

POLİTİKA

31 Mart yerel seçimleri sonrası ilk kez DEM Parti yönetimine geçen Muş Belediyesi’ne “Şaredarîya Mûşê” yazılı Kürtçe tabela asıldı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından otobüslerde ilk kez hayata geçirilen Kürtçe Rojbaş sesli yanıt sistemi sona ererken Dembaş dönemi başladı.

GÜNCEL

Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü, köy köy gezerek camilerde Kürtçe ve Türkçe anonslar yapıp vatandaşları sağlık taramasına çağırıyor.

MÜCADELE ÖZEL

Şair Mehmet Şeref Kazmacı, kendi yazdığı “Diyarbekir’dir ahım” adlı şiirini Mücadele mikrofonuna okudu.

Diyarbakır’da Kürtçe hizmet veren kafenin sahibi Ramazan Şimşek, ev hapsi cezası verilerek serbest bırakıldı.

Diyarbakır’da Kürtçe hizmet verdiği için gözaltına alınan kafen sahibi Ramazan Şimşek'in gözaltı süresi uzatıldı.

Batman Belediyesi, yaya geçişlerinin yoğun olduğu kavşaklarda sinyalizasyon direklerine görme engelliler için Türkçe ve Kürtçe sinyalizasyon kurdu.

Diyarbakır'da Kürtçe hizmet veren kafe sahibi Ramazan Şimşek’in gözaltına alınmasına karşı basın açıklaması yapıldı.

Diyarbakır Ofis Semti’nde sadece Kürtçe hizmet verme kararı alan kafeye polis baskın düzenledi, kafe sahibi gözaltına alındı. Diyarbakır Barosu, olaya...

Diyarbakır Ofis Semti’nde sadece Kürtçe hizmet verme kararı alan kafeye polis baskın düzenlendi. Kafe sahibi Ramazan Şimşek'in gözaltına alındığı belirtildi.

DEM Partili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Türkçe, Kürtçe ve Zazaca paylaşımlarını AK Partili Eğil Belediyesi de yapmaya başladı.

31 Mart Yerel Seçimlerinde DEM Parti’ye geçen Diyarbakır Silvan Belediyesi, belediye çalışmalarını Türkçe ve Kürtçe anonslarla duyurmaya başladı.

İlk kez Diyarbakır'a gelen ünlü şarkıcı Hadise Diyarbakır'da sevenlerine unutulmaz bir akşam yaşatırken Kürtçe müzik eşliğinde halay çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe yazılan “pêşî peya/önce yaya” ikonları ve “hêdî/yavaş” sembollerini yeniledi.

Diyarbakır'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kürtçe müzikler, polislerin zeybek gösterileri ve çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde her Perşembe günü yoğun ziyaretçi alan Hz. Süleyman Camisi’nde ziyaret eden vatandaşlar yakınlarına Kürtçe Mevlid veya Yasin-i...

Diyarbakır Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır şubeleri, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na ilişkin...

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nı ilişkin kutlama mesajı yayınladı.

Rawest Araştırma'nın raporuna göre Kürtler için Kürtçe müzik giderek önem kazanıyor, şampiyon olan Amedspor'a ise ilgi yükseliyor.

Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, 20 bin atama kadrosundan sadece 10’unun Kürtçeye ayrılması gerekçesini Meclis gündemine taşıdı.

GÜNCEL

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in açıkladığı 20 bin yeni öğretmen arasından sadece 10 Kürtçe öğretmeni atanacak.

Diyarbakır'da tarihi 4 Ayaklı Minarenin önünde yerli ve yabancı turistler Kürtçe şarkı eşliğinde halay çektiler.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da yaşayan bestekar Hebun Toğan, Amedspor için Türkçe, Kürtçe ve Zazaca olmak üzere 3 dilde şarkı besteledi.

MÜCADELE ÖZEL

Sanat dünyasında daha çok şiirleri ve gazeteciliği ile tanınan Diyarbakırlı Abdurrahim Kılıç dünyada ilk kez Kürtçe senaryo kitabını yazdı. İşte...

DİYARBAKIR

Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkanları Serra Bucak ile Doğan Hatun, Kürtçe tabelalara vergi indirimi uygulayacaklarını açıkladı.

DİYARBAKIR

8 yıllık kayyum yönetiminden sonra DEM Parti’nin yönetimine geçen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ndeki değişiklikler dikkat çekti.

MÜCADELE ARŞİV

Tarihi 12 bin 500 yıl öncesine dayanan Diyarbakır'a neden Amed denildiği sorusu merak konusu oldu. Ayrıntılar haberimizde...