Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (DTSO) tarafından 17 Şubat 2024 tarihinde başlatılan Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde seçmeli dersi seçen öğrenciler için tablet kampanyasında başvurular 15 Mart 2024 tarihi itibariyle sona ermişti. Oda, başvuru tarihini 22 Mart’a kadar uzattı.

Diyarbakırlı vekilden Demirtaş açıklaması: Serbest bırakılmalı Diyarbakırlı vekilden Demirtaş açıklaması: Serbest bırakılmalı

DTSO’dan yapılan açıklamada, Kürtçe seçmeli dersi seçen öğrenciler, aileleri ile birlikte Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde hazırladıkları kompozisyonlarıyla Diyarbakır Sanayi Mektebi’ne başvuruda bulunduğu belirtildi.

ZAZAKİ LEHÇESİNİ ÖĞRENMEYE TEŞVİK İÇİN UZATILDI
Kent merkezinden ve Kurmanci lehçesinden başvurular yoğun olarak gerçekleştiği bildirilen açıklamada, kırsal ilçelerden başvurular ve Zazaki lehçesinde başvurular daha düşük kaldığı, kırsal bölgelerdeki öğrencileri desteklemek ve Zazaki lehçesini öğrenmeye ve kullanmaya teşvik etmek amacıyla kampanyanın bir hafta uzatıldığı ifadelerine yer verildi.

TABLETLER NİSAN AYINDA VERİLECEK
Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:
“22 Mart 2024 gününe kadar 13 kırsal ilçeden Zazaki ve Kurmanci lehçelerinde başvurular kabul edilecektir. Merkez Kayapınar, Bağlar, Sur ve Yenişehir ilçelerinden ise sadece Zazaki lehçesinde başvurular alınacaktır. Başvurular Diyarbakır Sanayi Mektebi’ne yapılacaktır. Tablet Kampanyasına başvuran öğrencilere tabletleri Nisan ayında düzenlenecek etkinlik ile verilecektir.”

Kaynak: İHA