Erasmus Projesi kapsamında 10 kişilik İtalyan grubu Diyarbakır'a geldi. Kafile, merkez Sur ilçesindeki Tarihi On Gözlü Köprü’de hırsızların hedefi oldu. Misafir İtalyanlar, on gözlü köprü üzerinde davul eşliğinde halay çekerken, hırsızlar gruba yaklaştı ve bir turistin cebinden cep telefonunu el çabukluğuyla çaldı.

Bismil-Sur yolu asfaltlanıyor! Mahalle ve mezralar faydalanacak Bismil-Sur yolu asfaltlanıyor! Mahalle ve mezralar faydalanacak

HIRSIZ, HATIRA HALAY VİDEOSU İLE BULUNDU
Eğitim projesi kapsamında Diayrbakır’a gelen İtalyan Linda Ugolini (19) cep telefonunun olmadığını fark etti. Telefonunu düşürdüğünu zanneden Linda, arkadaşının çektiği halay halay anını video çeken arkadaşı görüntülerde yankesiciyi farketti.

UÇUŞA 1 GÜN KALA YAKALANDILAR
Asayiş Şube ekipleri videoyu inceleyerek, telefonu çalan şüpheli ile ilgili araştırmalara başladı. Tarihi Surlar içerisinde yankesicilerin izini süren ekipler, uçuştan bir gün önce şahısları tespit etti.

CEP TELEFONU BULUNDU
Diyarbakır Asayiş ekipleri, İtalyan turistin telefonunu çalan 3 şahsı ve telefonu sattıkları 2 şahsı gözaltına aldı. Yapılan aramalarda cep telefonu ele geçirilerek sahibine son anda teslim edildi.

Linda görevlilere teşekkür ederek, ev sahibi Türk arkadaslarına ilgileri için memnuniyetini iletti. Başka hırsızlık olaylarına da karıştığı tespit edilen 5 Şüpheli adliyeye sevk edildi.

Muhabir: Ejder Ediz IŞIK