Derik ilçesi kırsal Cevizpınar Mahallesi’nde, 20 bin dönümlük alandaki GAP Bahçeleri’ni sulayarak hayat veren GAP Şelalesi, son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte akmaya başladı. Zeytin, incir, nar, kayısı ve ceviz üreticiliğinin yapıldığı bölgede, şelalenin akması özellikle çiftçilerin yüzünü güldürdü.

BEREKETİN MÜJDELEYECİSİ
‘Bereketin müjdeleyicisi’ olarak bilinen şelalenin aktığı yıllarda ürünlerdeki rekoltelerin artacağına inanılırken, bölgede yaşayanlar, şelaleye gelerek hatıra fotoğrafı çektirmeye başladı.

Tarihi köprü yarım asırdır ayakta Tarihi köprü yarım asırdır ayakta

Şelalenin aktığını duyup ailesiyle fotoğraf çektirmeye geldiğini belirten öğretmen Aydın Esen, “Ara tatilde Derik’e ziyarete geliyoruz. GAP Şelalesi yılın belirli sürecinde bereketli bir şekilde akıyor ve bu akan şelale turistlerin ilgisini çekiyor. Ağaçların, zeytinin, incirin ve narların daha bereketli olmasını da sağlıyor.

Onun dışında dışarıdan misafirlerimizi getirip fotoğraf çekiyoruz” dedi. Şelalenin güzelliğini görmek için geldiğini belirten Leyla Alacabek de, “Şelalede fotoğraf çekmek için geldik. Şelale çok güzel.  Duyduk ki akmaya başlamış, biz de gelip bu anı fotoğraf çekerek ölümsüzleştirdik” diye konuştu.

Ahmet Alacabek ise, “Derik’e 4 kilometre mesafede olan bu şelale için geldik. Bu şelaleyi muhteşem gördük” dedi. (DHA)

Editör: Mücadele Gazetesi