Dicle Üniversitesi öğrencileri sorunlarını anlattı Dicle Üniversitesi öğrencileri sorunlarını anlattı

Veteriner Fakültesi amfisinde gerçekleşen ders sunumuna DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Turan, Genel Sekreter M. Sıddık Teksin, Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar, kurum müdürleri, dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Dünyada gıda, su ve enerji olmak üzere üç stratejik mücadele alanı olduğunu belirten Eker, küresel su yetmezliği ve iklim değişikliğinin, ülkelerin sosyo-ekonomik durumlarının gıda güvenliğini etkilediğini, dünya nüfusunun arttığını ve üretimin nüfusun ihtiyacını karşılayamadığını söyledi.

En büyük tarımsal üretin değerine sahip ülkelerin Çin, Hindistan, ABD olduğunu, ülkelerin kendi topraklarıyla yetinmeyip dünya genelinde 227 milyon hektar arazinin uluslararası yatırımcılar tarafından satın alındığını veya kiralandığını söyleyen Eker, küresel anlamda gıda fiyatlarında önemli bir artış olduğunu söyledi ve gıdayı paylaşamama, temin edememe ve israf sorunu olduğunu vurguladı.

GDO’lu tohum üretiminin giderek arttığına da işaret eden Eker, tarım arazilerinin bölünmesinin mutlak surette önlenmesi, mevcut bölünmüş yapının verimli hale getirilmesi ve sulanabilir tüm tarım alanlarının modern sulama teknikleri kullanılarak sulamaya açılması gerektiğini sözlerine ekledi.


Ders sunumunun sonunda Prof. Dr. Mehmet Karakoç tarafından M. Mehdi Eker’e plaket takdim edildi.

Haber: Ejder Ediz IŞIK