30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıldönümünün kutlandığı Diyarbakır Yenişehir ilçesindeki Anıtpark içinde bulunan Atatürk Anıtı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda gazi düşen “Diyarbakırlı Milli Mücadele Gazileri”nin isimlerinin yazılı bulunduğu levhalar sararıp solmuş, levhalardaki gazilerin isimleri de solup silinmişti.

Diyarbakır Milli Mücadele Gazileri

MÜCADELE GÜNDEME TAŞIMIŞTI

Mücadele gazetemizin 30 Ağustos'ta "Gazileri üzen görüntü" başlıklı yaptığı haber üzerine yetkililer harekete geçti.

29 Ekim Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünün büyük bir coşku ve gururla kutlandığı geçen hafta harekete geçen yetkililer, gazilerin isimlerini yeniden yeni levhalara yazarak yerine astı. 

YETKİLİLERE TEŞEKKÜR

Gazetemizin 30 Ağustos'ta "Gazileri üzen görüntü" başlıklı haberi üzerine gazilerin isimlerini yeniden yeni levhalara yazarak bulunduğu yere assan yetkililere kent halkı teşekkür etti.

“DİYARBAKIRLI” İBARESİ “DİYABAKIR” OLDU

Öte yandan Atatürk Anıtı’ndaki eski levhaların üzerinde, “Diyarbakırlı Milli Mücadele Gazileri” yazısı yer alırken Cumhuriyetin 100. Yıl dönümü kapsamında geçen hafta asılan yeni levhalarda ise “Diyarbakır Milli Mücadele Gazileri” yazısının yazıldığı görüldü. Levha ve isimlerin yanı sıra açılış tarihinin bulunduğu tabelanın da değiştirildiği görüldü.

30 AĞUSTOS 1972’de AÇILMIŞTI

1919-1922 yılları arasında Birinci Dünya Savaşı'nda Mîsâk-ı Millî sınırları içinde ülke bütünlüğünü korumak için işgalci devletlere karşı yapılan ve büyük bir zaferle taçlanan Kurtuluş Savaşı’nda (Milli Mücadele) gazi ve şehit düşen Diyarbakırlı askerlerin isimlerinin yazıldığı levhalar, Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Anıtpark içinde 30 Ağustos 1972 yılında açılan “30 Ağustos Zafer Anıtı”nın sağına ve soluna asılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’ın tarihiyle öne çıkan ilçesi Diyarbakır’ın tarihiyle öne çıkan ilçesi

Yenişehir ilçesindeki Atatürk Anıtı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda gazi düşen “Diyarbakırlı Milli Mücadele Gazileri”nin isimleri ve isimlerin bulunduğu levhaların yenilenmesini isteyen vatandaşlar ilgililere seslenmişti.  İki ay önce gazetemize konuşan parktaki bazı vatandaşlar, Kurtuluş Savaşı’nda büyük kahramanlık göstererek düşmanları ülke toprağından püskürten Diyarbakırlı askerlerinin isimlerinin yaşatılması gerektiğini dile getirerek, levhalardaki Diyarbakırlı askerlerinin isimlerinin güneş ışınlarından ötürü silik olduğunu, bazı levhaların çerçevelerinin kırılıp yıprandığını ve Atatürk Anıtı’na yeni levhaların asılmasını istemişti.

Haber: Orhan YALÇIN