Ramazan Hoca’nın (Ramazan Pişkin) defnedileceği ve taziye yeri belli oldu. Diyarbakır Ulu Camii’de vatandaşlara İslam'ı anlatarak kentin sembol ismi haline gelen Ramazan Hoca (Ramazan Pişkin) İstanbul’daki iş yerinde kimliği belirsiz kişilerce bıçaklanarak hayatını kaybetti.

Ramazan Hoca (Ramazan Pişkin)

Ramazan Pişkin

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA
İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, "Ramazan Pişkin, 31 Ocak 2024 günü saat 13.50 sıralarında Cerrahpaşa Mahallesi Kocamustafapaşa Caddesi 88 numaralı adreste bulunan ve kendisinin işlettiği çay ocağında, kimliği belirsiz bir şahıs tarafından bıçaklı saldırıya uğramıştır. Göğüs bölgesinden üç bıçak yarası alan ve 112 ekiplerince hastaneye kaldırılan Ramazan Pişkin, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir" denildi.

Ramazan Pişkin

RAMAZAN HOCA NEREYE DEFNEDİLECEK?
Diyarbakırlı Ramazan Hoca olarak bilinen Ramazan Pişkin, yarın (1 Şubat) 07.45 uçağıyla İstanbul’dan Diyarbakır’a getirilecek. Pişkin, Çifte Havuzlar mezarlığına defnedilecek.

RAMAZAN HOCA’NIN CENAZE NAMAZI NEREDE KILINACAK?
Ramazan Hoca, yarın (1 Şubat) öğle namazına müteakip Diyarbakır Ulu Cami’nde kılınıp Sur ilçesinde bulunan Çifte Havuzlar mezarlığına defnedilecek.

RAMAZAN HOCA’NIN TAZİYE EVİ NEREDE?
Ramazan Hoca’nın ailesi Kayapınar ilçesinde bulunan Hz. Hamza Cami’de (Gaziler Son Durak-Diyarbakır) taziyeleri kabul edecek.

Ramazan Hoca

DİYARBAKIRLI RAMAZAN HOCA KİMDİR?
1972 yılında Diyarbakır'da dünyaya gelen Ramazan Pişkin, kentte "Filozof Ramazan" lakabıyla da tanınıyordu. 

Eski bir videosunda İslamiyet'le ilgili kitaplar okuyarak kendini yetiştirdiğini söyleyen Pişkin, bir süre sonra çevresinden kendisine "Deli" diyenler olduğunu ve hakaretlere uğradığını belirtti. 

Amedspor rekor peşinde! Gözler Karaman maçında Amedspor rekor peşinde! Gözler Karaman maçında

2015 yılından beri başta Diyarbakır Ulu Cami olmak üzere camilerde yaptığı konuşmalarla tanınmaya başlayan Pişkin, sosyal medya platformlarında yayılan videolarıyla ünlü oldu. Pişkin'in öldürülmeden kısa süre önce İstanbul'a gelerek çay ocağı açtığı öğrenildi.

Pişkin, 2020 yılında haftada bir gün mezarlıklardaki ağaçları budayarak ve tespihçilere yardımcı olarak geçimini sağladığını söylemişti. 

Ramazan Pişkin, 2022 yılında gözaltına alındı ve Elazığ'da bulunan Fethi Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümü'ne yatırıldı. Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 27 Mayıs 2020'de açıkladığı kararda, Pişkin'in 6 ayda bir muayene olması şartıyla serbest bırakılması kararlaştırıldı.

Söz konusu mahkeme kararı ise, 8 Ocak 2017 tarihinde, Ulu Cami'yi ziyaret eden bir kadına yönelik ''Bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum'' gibi sözlerle taciz, takip ve ifşa ettiği şikayetiyle başlatılan soruşturma ve "cinsel taciz suçu"ndan açılan davada verilmişti. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi