Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi'nin 28 Kasım 2015’te katledilmesine dair açılan davanın duruşması Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 

Atatürk'te görmek istedi Diyarbakır Ekspresi'nde ilgi odağı oldu Atatürk'te görmek istedi Diyarbakır Ekspresi'nde ilgi odağı oldu

Davada, tutuksuz yargılanan polis Sinan Tabur, Fuat Tan ve Mesut Sevgi’ye “bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçlaması yöneltiliyor. Firari Uğur Yakışır'a ise, "2 polisi öldürmek ile devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" iddiası yöneltiliyor. Sanık polisler, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı. Elçi ailesinin avukatları duruşmada hazır bulundu. Uluslararası hukuk örgütünden birçok ismin yanı sıra çok sayıda siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcisi duruşmayı takip etti. Savcı, geçen 4 ayda hazırlamadığı mütalaa için bir kez daha süre talebinde bulundu. 
 
10 TALEP KABUL EDİLMEDİ
Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, yargılamamın başından bu yana taleplerinin kabul edilmediğine işaret ederek, "10 tane talebimiz vardı, heyetiniz bu taleplerin hiçbirini kabul etmedi. Dosyanın davanın esasını etkiyecek bu taleplere dair inceleme yapılamadan, araştırılmadan mütalaaya gönderilmesi eksiktir. Olay yeri inceleme ve keşfinin yapılmadan karar kurulması ne kadar doğru? Mardin Kebapevi'ndeki 4 No'lu kamera incelenmeden, görüntüler geri getirilmeden, Emniyet Müdürlüğü Foto Film Şube'nin çektiği 12 saniyelik görüntüler tespit edilmeden -ki bize göre kayıttan çıkılmamıştır, görüntüler kesilmiştir- dinlenmesini istediğimiz tüm tanıklar dinlenmeden, olaydaki istihbarat elemanları dinlenmeden biz bu cinayetin aydınlatılmayacağını düşünüyoruz" diye konuştu. 

"TAHİR ELÇİ CİNAYETİ SİYASİ SUİKASTTIR"  
"Tahir Elçi cinayeti siyasi suikasttır" diyen Ahmet Davutoğlu'nun dinlenmesi için mahkemenin ara karar kurduğunu ama bu karardan vazgeçtiğini hatırlatan Eren, dosyadaki delillerin araştırılmadığını ve dosyanın soruşturma aşamasından farklı bir noktada olmadığını dile getirdi. "Siyasi suikast suçu taksirle işlenmez” diyen Eren, “Maalesef soruşturma aşamasından farklı bir noktada değiliz. Bu dava dosyasını bekleyen milyonlarca insan var. Bu anlamda toplumun adalet konusunda tatmini için verdiğiniz ara kararlardan vazgeçmenizi istiyorum. Dosyanın iddia makamına tebliğ edilmesini istiyoruz" diye konuştu.
 
DURUŞMA ERTELENDİ
Tüm talepleri ve tevsii tahkikat taleplerini reddeden mahkeme heyeti, mütalaasını hazırlamak için iddia makamına son kez süre verilmesine karar verdi. Duruşma 12 Haziran'a ertelendi.

Editör: Mücadele Gazetesi