Bingöl'de yağmur yağdı meteoroloji uyardı Bingöl'de yağmur yağdı meteoroloji uyardı

Şanlıurfa Siverek’te bulunan tarihi Abdal Ağa Hamamı bakımsızlık nedeniyle yıkılıyor. Yapılış tarihi net olarak bilinmeyen ancak kimi kaynaklara göre Osmanlı döneminde yapıldığı belirtilen hamam, Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun 3342 sayılı kararıyla koruma altında olan bir yapı. Fakat koruma kararına rağmen restorasyonu yapılmıyor. İçi ve etrafı çöplerle dolu olan hamamın birçok noktası ise bakımsızlık nedeniyle dökülmüş durumda. 


Kale Mahallesindeki Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan hamamın kubbesinin yarısından fazlası yıkılmış durumda. Ayrıca hamamın iç kısmında bulunan ve yıkanma bölümü olarak kullanılan odanın duvarlarında da çöküntü bulunuyor. Yine hamamın iç kısmındaki bazı noktalarda çöküntüler ve boyasında döküntülerin olduğu görülüyor.

‘BAKIMSIZLIKTAN YIKILDI’
 Tarihi hamamın bulunduğu mahallede oturan Şehmuz Çakmak, hamamın bakımsızlıktan dolayı yıkıldığını belirtti. Çakmak, "Biz çocukken burası çok güzel bir yerdi. Çocukken gelip burada yıkanıyorduk. İnsan bakmaya kıyamıyordu. Ama şimdi bu hale geldi. Şimdi bu halde görünce üzülüyoruz. Bu hale gelmemeliydi” dedi. (MA)