Newroz'u ve 31 Mart yerel seçimlerini takip etmek üzere Avrupa'dan Diyarbakır’a gelen uluslararası heyet, bir otelde Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG) ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve DİSK Basın-İş Amed temsilciliği ile görüşme gerçekleştirdi.
Görüşmede Türkiye'deki basın faaliyetleri ve Özgür Basın üzerindeki baskılar ele alındı. Heyete, çalışma koşulları ve tutsak gazeteciler hakkında bilgi verildi. Seçim atmosferine ilişkin izlenimlerin de aktarıldığı görüşmede, seçimin nasıl takip edileceği ve olası olumsuzluklar tartışıldı.
Görüşmeye DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, MKG Başkanı Roza Metina, DİSK Basın-İş Amed Temsilcisi Hakkı Boltan ve DFG Genel Sekreteri Gülşen Koçuk katıldı.