Diyarbakır’daki baskınlar Meclis’e taşındı! Diyarbakır’daki baskınlar Meclis’e taşındı!

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimine geçen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde bazı yayın organlarında yer alan haberlere göre, 400 işçinin işten çıkarıldığı iddia edildi. İddialar Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Emrullah Gördük, yazılı bir açıklama yaparak, iddiaları yalanladı. 

“400 DEĞİL SADECE 59 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI”
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Emrullah Gördük imzasıyla yayınlanan ve “Bazı basın yayın organlarında yer alan ve kayyum döneminde işe alınan yaklaşık 400 kişinin bu sabah itibariyle sms ile işten çıkarıldığına yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle belirtmek isteriz ki 8 yıllık kayyumlar döneminde eş, dost kayırmacılığı ile ihtiyacın çok üstünde sayısız insan işe alınmıştır. Bu alımların önemli kısmının bu kentle ilgisi olmayan kişilerden oluştuğu zaman zaman basına da konu olmuştur.

Kuşkusuz kapasite fazlası gerçekleştirilen işe alımlar belediye bütçesine ağır yük olmaktadır.

Kuşkusuz kapasite fazlası gerçekleştirilen işe alımlar belediye bütçesine ağır yük olmaktadır. 

Aşırı personel harcamaları nedeniyle kaynakların doğru ve etkin kullanımını engellemekte, dolayısıyla kaynaklar kentin altyapı ve üstyapı çalışmalarına yansımamaktadır. 

Gerek 31 Mart tarihindeki yerel seçim öncesi yapılan işçi alımları gerekse kayyumlar döneminde ihtiyaç fazlası alınan ve hali hazırda kapasitenin üzerinde olan kimi personelin işine Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesine istinaden son verilmiştir. 

Dolayısıyla basına yansıtıldığı gibi bu sayı 400 değil sadece 59 kişinin iş akdinin feshedilmesiyle sınırlıdır. 

Bu kararın dün Hakkari Belediyesine atanan kayyım uygulamasıyla bir ilgisinin bulunmadığını vurgulamak isteriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak: Bülten