Kürt Çalışmaları Merkezi, ETKİNİZ desteğiyle hazırladığı "KESK û SOR û ZER: İnat, Umut, Futbol – Amedspor’un Maruz Kaldığı Hak İhlallerinin Sporda Etnik Ayrımcılık Bağlamında İzlenmesi Raporu"nu yayınladı. Medya taraması, hukuk dosyalarının incelenmesi ve kulübün yöneticileri ile taraftarlarıyla yapılan görüşmelerin analiz edilmesiyle hazırlanan rapor, Amedspor'un serüvenini anlatıyor ve yaşadığı engeller ile maruz kaldığı hak ihlallerini içeriyor.

AMEDSPOR VE ÇÖZÜM SÜRECİ
Rapora göre, Türkiye’nin en popüler Kürt futbol takımı olan Amedspor’un isim değişikliği ile başlayan serüveni, Türkiye’deki Kürt sorunu ve çözüm süreci ile paralel bir seyir izliyor. Amedspor’un ismini Diyarbakır’ın Kürtçe ismi olan Amed’den alması, çözüm sürecinin olumlu havasına denk gelirken, Kürt sivil alanının genişlediği, kimlik ve taleplerin daha güçlü bir şekilde ifade edildiği bir döneme rastlıyor.

AMEDSPOR BARCELONA KIYASLAMASI
Rapor, Amedspor’un sadece bir spor kulübü olmadığını, Türkiye’deki hak ihlaline maruz kalanlarla dayanışma gösterdiği için sivil toplum hareketinin bir parçası olduğunu ve Kürtler için Athletic Bilbao, Barcelona ve Celtic gibi karşılık gördüğünü, hatta bir “milli takım” şeklinde algılandığını belirtiyor. Ancak rapora göre, çözüm sürecinin sona ermesi ve sonraki gelişmeler, Amedspor’un sistematik hak ihlalleri ve ayrımcılığa maruz kaldığı bir dönemin kapısını açıyor. 

Amedspor Futbolcuları Uşakspor

AMEDSPOR’UN TARAFTAR SAYISI AÇIKLANDI
Raporda, Diyarbakır’da en az 250 bin ve Türkiye genelinde 1 milyondan fazla taraftarı olan Amedspor’un maruz kaldığı hak ihlalleri, ayrımcılığı ve zorlukları detaylı bir şekilde ele alınarak, Türkiye’de spor alanındaki ırk ayrımcılığının daha iyi anlaşılması ve çözüm önerilerinin tartışılması amaçlanıyor.

Amedspor 600 Fotoğraf

Diyarbakır’da bugün herkes oraya akın ediyor! Diyarbakır’da bugün herkes oraya akın ediyor!

Kürt Çalışmaları Merkezi’nin hazırladığı “KESK û SOR û ZER” başlıklı rapora şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

https://kurdish-studies.org/wp-content/uploads/2024/03/KESKuSORuZER_Amedspor_Raporu.pdf

Kaynak: Haber Merkezi