Yazçiçeği Mahallesi'nde taziye ziyaretinde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, daha sonra yangının çıkış yeri olan Köksalan Mahallesi'nde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, Diyarbakır, sonra Mardin'de yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet dilediğini ve başsağlığı dileğinde bulundu.

“Diyarbakır, suç işleme oranının en az olduğu ildir” dedi “Diyarbakır, suç işleme oranının en az olduğu ildir” dedi

“DAHA BÜYÜK BİR FELAKETE SEBEP OLABİLİRDİ”
Herkesi çok etkileyen bir olay olduğunu belirten Bakan Işıkhan, “Diyarbakır'da 5, Mardin'de 10 vatandaşımız toplamda 15 vatandaşımızı, canımızı kaybettik. Ancak, yaralı olup hastanede tedavi gören vatandaşlarımız, kardeşlerimiz de mevcut. Şu an 78 vatandaşımız yangından etkilenmiş durumda. 2 vatandaşımız da tedavi altında. Tabii bu süre içerisinde yaralı kardeşlerimize de Rabbimden acil şifalar diliyorum. Perşembe günü başlayan yangın Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde başlamış. Maalesef rüzgarın etkisiyle de birlikte Mazıdağı'na kadar yayılarak büyük bir alanı etkilemiş durumda. Yangın başlar başlamaz her iki ilimizde de valiliklerimiz koordinatörlüğünde AFAD Başta olmak üzere Sağlık, UMKE ve Tarım Orman İl Müdürlüklerimiz olaya anında müdahalede bulunmuşlardır. Allah razı olsun tüm çalışanlarımıza, tüm personelimize. Müdahale edilmemiş olsaydı yangın daha büyük bir alanı ve daha büyük bir felakete sebep olabilirdi” dedi.

“HAYVAN KAYBIMIZ, EKİLİ ALANLARIMIZ ZARAR GÖRDÜ”
“Küçükbaş, büyükbaş hayvan kaybımız aynı zamanda ekili alanlarımız zarar gördü, meralarımız zarar gördü” diyen Bakan Işıkhan, sözlerine şöyle devam etti: “Bununla ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüklerimiz hasar tespit çalışmalarında bulunmaktalar. Devam ediyor çalışmalarımız ve devlet olarak da biz buradayız. Olayın ilk çıktığı andan itibaren kıymetli valim de ifade etti. Burada oldular ve devletin tüm kurumlarıyla birlikte yangına müdahale edilmeye çalışıldı. Daha sonra tabii ki acil yardım ödeneğiyle devletimiz gerekli maddi desteği özellikle zarar gören, yangından zarar gören kardeşlerimize bu desteği sağladık. Ancak zarar tespit çalışmaları devam ediyor. Bu noktada ortaya çıkacak durumla ilgili olarak da gerekli destekler ve müdahaleler valiliklerimiz aracılığıyla yapılacaktır.”

“ANIZ YANGINLARINI HEPİNİZ BİLİRSİNİZ”
Büyük bir yangın olduğuna değinen Bakan Işkhan, “Çünkü anız yangınlarını hepiniz bilirsiniz. Bu tür felaketler ortaya çıkar. Anız yangını, örtü yanar, söner. Ama burada tabi iklimin değişikliğine de çok vurgu yapmamız lazım. Dikkat etmemiz lazım. Havalar daha fazla ısınmaya başladı. Kolay alev almaya başlıyor otlar. Rüzgarın şiddeti artıyor. Nem oranı artıyor. Vatandaşlarımıza buradan bir duyuru yapmamızda yarar var. Ormanlara böyle alanlara da cam, sigara, izmarit gibi kolay tutuşacak maddeleri atmamalarını özellikle rica ediyorum” dedi.

Kaynak: İHA