Yargılandığı Gezi davasında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçlamasıyla verilen 18 yıl hapis cezası Yargıtay’ca onanan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “ihlal” kararının yerine getirilmesi için nöbet eylemine başlanacak.

AYM, 14 Mayıs seçimlerinde TİP’den Hatay Milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Gezi davası tutuklusu Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ile “kişi güvenliği ve hürriyeti hakkı”nın ihlal edildiğine karar vermişti. Can Atalay’ın avukatları, AYM kararının ardından dün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuş, ancak mahkeme herhangi bir karar vermemişti.

Avukat Özgür Urfa’nın açıklaması şöyle: “Can Atalay dosyasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, dün duruşmaları bitince heyet olarak kararı değerlendireceklerini söyledi. Atalay’ın ve TİP’in avukatları olarak tahliye talepli dilekçe verdik ancak duruşmalar bitince öğlen saatlerinde Mahkeme Başkanı’nın adliyeden ayrıldığı ve dönmeyeceği söylendi. Durumla ilgili Başsavcı ve Başsavcı vekili ile görüşme taleplerimiz de reddedildi.

Daha sonrasında mahkeme heyetinin geldiği ve memurlara mesai bitimi eve gitmeme talimatı verildiği söylendi. Saat 18.00’e kadar memurlarla birlikte bekledik fakat daha sonra memurlara “eve gidin” talimatı verildi ve gittiler.

Bugün dosyanın avukatları ve parti avukatları olarak yeniden mahkemeye gidecek ve kararın akıbetini soracağız. Saat 11.00 itibarıyla ise avukatlar adliyede karar verilene kadar nöbet tutmaya başlayacak." (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi