Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Diyarbakır Milletvekilleri, verdikleri ortak önerge ile Dicle Üniversitesi (DÜ) öğrencilerinin yaşadığı sorunları Meclis’e taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yanıtlanması istenen önergenin altında milletvekilleri Cengiz Çandar, Adalet Kaya, Ceylan Akça Cupolo, Serhat Eren, Sevilay Çelenk, Berdan Öztürk, Halide Türkoğlu ve Mehmet Kamaç’ın imzaları yer aldı.

ÖĞRENCİLER EYLEM YAPMIŞTI

DÜ öğrencileri, hem Aydın’daki yurtta hayatını kaybeden Zeren Ertaş hem de DÜ kampüsü içerinde bulunan İyaz Bin Ganem Kız Öğrenci Yurdu’ndaki ulaşım ve taciz olayını protesto etmişti.

Soru önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Kampüs girişinde belediyeye ait bir otobüs durağı bulunmasına rağmen öğrenciler, ‘son durak’ denilerek kampüsün yaklaşık 3 kilometre uzağında kalan önceki durakta inmek zorunda bırakılmaktadır. Yeterli ışıklandırmanın olmadığı, ıssız denilebilecek bir bölgeden, kampüsteki yurtlarına yürüyerek ulaşmaya çalışan öğrencilerin güvenliği tehlikeye atılmaktadır. Dicle Üniversitesi kampüsünde bulunan İyaz Bin Ganem yurdunda kalan bir kadın öğrenci, kampüs girişindeki otobüs durağında indirilmeyip, kampüsteki yurda yürümek zorunda bırakılmış ve tacize uğramıştır. Dicle Üniversitesi öğrencilerinin kampüslerine güvenli biçimde ulaşımlarının sağlanması için gereken ne ise ivedilikle yapılmalıdır.”

Önergede her iki bakana şu sorular yöneltildi:

“- Bakanlığınız, Dicle Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım ve güvenlik konusunda yaşadığı sorunlardan haberdar mıdır?

- Dicle Üniversitesi girişinde otobüs durağı bulunmasına rağmen, öğrenciler neden güvenlikleri riske edilerek bir önceki durakta inmek zorunda bırakılmaktadır?

- Dicle Üniversitesinde, öğrenciler için güvenlik krizine de dönüşen ulaşım sorunu ortadan kaldırılacak mıdır?” (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi