Dicle Üniversitesine ait 5 (beş) adet taşınmazın kiralanması ve taşınmaz üzerinde toplam 12900 kWe kapasitesinde Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması, işletilmesi ve İdareye devir edilmesi işi ihalesi sözleşmesi Dicle Üniversitesi ve GESSAN firması arasındaki sözleşme İmza töreni, 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi A Salonu fuaye alanında gerçekleştirildi.

Dicle Üniversitesi’nde 7 yeni bölüm açıldı! İşte isimleri Dicle Üniversitesi’nde 7 yeni bölüm açıldı! İşte isimleri

Törene Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Diyarbakır Vali Yardımcısı Ömer Coşkun, Gessan Enerji Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Saim Kağıtçı, Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter, Dekanlar, Daire Başkanları, Şube Müdürleri, akademisyenler ve idari personeller katıldı.

DİCLE, ÜNİVERSİTELER ARASINDA İSE 1. SIRADA
Rektör Karakoç, “Gerçekleştirilecek yatırım ile birlikte bu santral Türkiye’de mevcut kurulu GES Santralleri içerisinde 29. sırada yer alacaktır. Üniversiteler arasında ise 1. Sırada yerini alacaktır. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak yolunda ciddi bir yatırım olacaktır” diye belirtti. Karakoç, güneş enerji sistemi ile 20.000.000 kWsa gücünde elektrik üreterek Üniversitemizin yaklaşık yüzde 55 civarında elektrik faturasında tasarrufa gideceğini vurguladı.

Rektör Karakoç, “Bu sadece Üniversitemizin tasarruf etmesi anlamına gelmiyor. Bu tasarruf miktarında enerji ithal edilmeyerek ülkemiz ekonomisine de katkı sağlanmış olacak. Aslında bu proje sadece mali yönüyle değerlendirilmemeli. Üniversitemiz çevreci ve sürdürülebilir bir üniversite kampüsü olma yolunda önemli bir adım da atmış olacak” diyerek, yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu konusuna büyük önem verdiklerini vurguladı ve projenin bu noktaya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç ve Gessan Enerji Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Saim Kağıtçı, Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması, işletilmesi ve İdareye devir edilmesi işi ihalesi sözleşmesini imzaladı.

Üniversitemiz kurulacak güneş enerjisi santralleri sayesinde Üniversitenin elektrik giderinde yüzde 55 tasarruf edilecek.

Üniversitede enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Öğrenci Yaşam Merkezinin Çatısına, Açık Spor Kompleksi ve 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi otoparkına, Enerji Merkezi Yanı Arazisine 12900 kW kapasitesinde Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması planlanıyor.

GES'in kurulmasıyla birlikte, Dicle Üniversitesinin enerji tüketiminin önemli bir kısmının güneş enerjisiyle karşılanması hedefleniyor.

Kaynak: Bülten