Cumartesi Anneleri'nin kayıplarının akıbetini sormak için Galatasaray Meydanı’nda başladıkları oturma eylemleri 1000'inci haftasına girdi. Diyarbakır Barosu, Cumartesi Anneleri’nin eyleminin 1000’inci haftasında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Cumartesi Anneleri/İnsanları, 27 Mayıs 1995'ten beri, 1000 haftadır her cumartesi günü Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemleri düzenleyerek ülkenin yakın tarihinde gözaltında kaybettirilen ve faili meçhul cinayetlere kurban giden yakınlarının bulunmasını ve faillerin yargılanmasını İstemektedir.

Diyarbakır’daki yangına ilişkin yeni gelişme! Meclis'e taşındı Diyarbakır’daki yangına ilişkin yeni gelişme! Meclis'e taşındı

Cumartesi Anneleri/İnsanları, birçok kez keyfi ve hukuk dışı engellemelere maruz bırakılmalarına rağmen adalet beklentileri ve yakınlarının akibetlerine ilişkin taleplerinden vaz geçmemiştir.  1990’lı yıllarda zorla kaybetme vakıalarıyla onarıcı adalet anlayışıyla hakikatle yüzleşmenin sağlanması, yargı makamlarınca cezasızlık algısına yönelik pratiğinin sonlanması ve faillerin insanlığa karşı suçlar kapsamında yargılamalar yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, geçmişle yüzleşmeden sağlıklı ortak bir gelecek inşa edilemez. Diyarbakır Barosu olarak; Toplumsal Barışın inşası ve hakikatle yüzleşmenin sağlanması için sürdürdükleri insan hakları mücadelelerinde, Cumartesi Anneleri/İnsanlarıyla dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Haber Merkezi